13 czerwca zbieramy krew w Gdańsku!

  • W ubiegłym roku w Trójmieście pozyskaliśmy ponad 32 litry krwi

  • Do BAHK dołączyło w sumie 15 tys. osób w całej Polsce

W czwartek Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Gdańsk. Tych, którzy chcą do nas dołączyć i podzielić się krwią zapraszamy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Hoene-Wrońskiego 4, w godz. 8.00 – 14.00. W ubiegłym roku w Gdańsku pozyskaliśmy ponad 32 litry tego cennego leku!

Chociaż uczestnicy naszych akcji zawsze podkreślają, że największą nagrodą za oddanie krwi jest satysfakcja, jak zwykle Fundacja PKO Banku Polskiego, która jest organizatorem BAHK, przygotowała dla krwiodawców upominki w podziękowaniu za udział w zbiórce. Wystarczy oddać krew w ramach BAHK 2019 i przekazać certyfikat wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) osobom obsługującym daną akcję.

Pierwsze zbiórki tegorocznego etapu BAHK mamy już za sobą. 30 maja w Warszawie 28 osób oddało w sumie 12,6 litra krwi. A 7 czerwca we Wrocławiu dzięki ofiarności 152 dawców pozyskaliśmy 68,4 litra krwi. Karolina Kiliszek, z PKO Leasing, spółki z Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego pierwszy raz oddała krew jeszcze w liceum. – Wcześniej perspektywa jakiegokolwiek zastrzyku wywoływała u mnie przerażenie. Zmieniło się to, kiedy zobaczyłam na plakacie 3-letnią dziewczynkę, która podczas wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę doznała ciężkich obrażeń, przy czym straciła bardzo dużą ilość krwi – wspomina. Teraz oddaje krew 1-2 razy w roku. Mieszkający w okolicach Wrocławia Henryk Zubel jest krwiodawcą od 40 lat, oddał już około 50 litrów krwi. Zaczął w wojsku – dla dwóch dni urlopu, ale z czasem pomaganie innym tą drogą wciągnęło go. Zachęca też znajomych. Jeden z kolegów od kilku lat także jest bardzo zaangażowanym krwiodawcą.

W czwartek (13 czerwca) krwiodawców zapraszamy do Gdańska (RCKiK, ul. Hoene-Wrońskiego 4, w godz. 8.00 – 14.00). W ubiegłym roku w  tym mieście pozyskaliśmy ponad 32 litry krwi!

A już w piątek z naszą akcją będziemy Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie i Poznaniu.

Bankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa zainicjowali pracownicy PKO Banku Polskiego w 2009 roku. Chcieli nie tylko zbierać krew, ale także propagować ideę krwiodawstwa i uświadamianie, że krew to wielu sytuacjach jedyny lek, który może uratować życie.

W dotychczasowych edycjach BAHK wzięło udział 15 tys. z osób – pracowników banku oraz mieszkańców miast, w których odbywały się nasze akcje. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 6,7 tys. litrów tego bezcennego leku, w tym w ubiegłym roku – 800 litrów.

Wszystkim, którzy chcą się przyłączyć do akcji przypominamy, że dawcą może być każdy, kto ukończył 18 rok życia, ma nie więcej niż 65 lat i waży przynajmniej 50 kilogramów. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien trwać w przypadku mężczyzn minimum 8 tygodni, a 12 – w przypadku kobiet. Więcej informacji, m.in. jak przygotować się do oddawania krwi można przeczytać na Bankomanii.

Zachęcamy także do śledzenia aktualności na profilu https://www.facebook.com/Krwiodawstwo (ma ponad 95 tys. fanów).

Informacje dotyczące BAHK znajdują się także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.