Przykładamy dużą wagę do efektywnej komunikacji ze wszystkimi naszymi klientami. Dlatego, jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce, wprowadziliśmy obsługę w języku migowym w wybranych Oddziałach PZU. Nowa usługa jest skierowana do klientów w 8 miastach, w których mieszka najwięcej osób z problemami ze słuchem.
Konieczna pomoc
Obecnie, aby osoba niesłysząca lub niedosłysząca mogła skorzystać z jakiejkolwiek usługi, np. w aptece czy u lekarza – musi udać się tam w towarzystwie osoby słyszącej, posługującej się językiem migowym, która jest pośrednikiem w rozmowie i tłumaczem. Stanowi to duże utrudnienie niemalże w każdym aspekcie codziennego życia.
Dostosowanie oddziałów do obsługi osób niesłyszących
Wdrożone przez PZU rozwiązanie umożliwia pełen zakres obsługi klientów niesłyszących – w 8 wybranych oddziałach na terenie Polski, osoba niesłysząca może za pośrednictwem tabletu i aplikacji internetowej nawiązać połączenie wideo z tłumaczem języka migowego. Następnie za jego pośrednictwem swobodnie przeprowadzić rozmowę z pracownikiem PZU i zrealizować dowolną dyspozycję.
Całość usługi została zaprojektowana tak, aby maksymalnie uprościć proces obsługi. Wybrane Oddziały PZU posiadają oznaczenia na drzwiach wejściowych, w oddziale oznaczone są także stanowiska do obsługi, a plakaty z instrukcją mówią klientom co zrobić, aby skorzystać z usługi. Pracownicy tych oddziałów zostali przeszkoleni z podstawowych gestów języka migowego, dzięki czemu niesłyszący i niedosłyszący klienci mogą czuć się w pełni komfortowo.
Jak wygląda taka obsługa?
Obsługa klienta przebiega przy użyciu tabletu. Na dedykowanej stronie internetowej pracownik uruchamia film z powitaniem i informacją o sposobie, w jakim będzie przebiegała dalsza obsługa. Klient poprzez połączenie wideo wyjaśnia tłumaczowi w języku migowym szczegóły sprawy, którą chce załatwić w Oddziale PZU. Tłumacz przekazuje te informacje pracownikowi PZU, a następnie informację zwrotną od pracownika PZU komunikuje klientowi w języku migowym.