Już po raz 14. finaliści konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” będą prezentować swoje prace w ramach wystawy konkursowej. Tegoroczna edycja konkursu jest wyjątkowa – została objęta patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę prac dwadzieściorga dwojga finalistów wyłonionych spośród 378 zgłoszeń będzie można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od 8 do 23 maja 2015 r.
„Artystyczna Podróż Hestii” to całoroczny program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej angażujący nie tylko przedstawicieli świata sztuki, ale również środowiska biznesowe. Filarem programu jest konkurs adresowany do studentów III, IV i V roku kierunków artystycznych wyższych uczelni w całej Polsce. Jego głównym celem jest wspieranie rozwoju artystycznego młodych twórców. W ramach 14. edycji konkursu po raz kolejny dwoje laureatów wyjedzie w ramach rezydencji artystycznej do ważnych ośrodków światowej kultury: Nowego Jorku i Walencji.
Zwycięzcy konkursu zostaną wybrani spośród dwadzieściorga dwojga finalistów, wyłonionych przez międzynarodowe jury złożone ze specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych i promotorów kultury. Najlepsze tegoroczne prace będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej od 8 do 22 maja 2015 r. Będzie to druga wystawa konkursowa „Artystycznej Podróży Hestii” w Warszawie. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 11 maja o g. 19:00 na gali w MSN (wstęp wolny).
Konkursów dla absolwentów kierunków artystycznych jest w Polsce przynajmniej kilkanaście, dla studentów być może kilka. Czy mają one siłę wskazywania, co jest najważniejsze w polskiej sztuce? Czas pokaże. To, na co stawiamy jako organizator konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”, to kreowanie postaw ciekawości zarówno u artystów, jak i odbiorców sztuki – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Rezydencja artystyczna jest w pełni finansowana przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, powołaną przez ERGO Hestię. Organizator zapewnia także artystom opiekunów na miejscu, którzy pomagają wypełnić harmonogram i zorganizować istotne dla rozwoju twórcy spotkania. W ramach nagrody organizowana jest również indywidualna wystawa premierowych prac laureata, powstałych po powrocie z rezydencji.
Oprócz dwóch Nagród Głównych przyznana zostanie również Nagroda Specjalna. Laureata tego wyróżnienia wskaże prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA – Piotr M. Śliwicki. Laureat otrzyma komercyjne zlecenie na artystyczną realizację sprawozdania rocznego z działalności firmy, oraz zagraniczną podróż artystyczną do miejsca wskazanego przez Fundatora i wybranego
w oparciu o profil twórczości przedstawiony w prezentacji finałowej.
Po raz pierwszy w historii konkursu przyznana zostanie Nagroda Publiczności. Na wybranego artystę będzie można głosować w ramach „Weekendu z młodą sztuką”, organizowanego wspólnie ze Zwykłym Życiem w dniach 9 i 10 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pod uwagę będą brane wyłącznie głosy oddane osobiście. Laureat Nagrody Publiczności spędzi artystyczny weekend w Berlinie. Spośród głosujących wylosowana zostanie jedna osoba, która otrzyma bon w wysokości 1000 zł na całoroczne zakupy w bookoffie w MSN.
Poza konkursem Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje również wystawy w największych ośrodkach kultury w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi dla pośredników, partnerów biznesowych oraz klientów ERGO Hestii a także warsztaty artystyczne dla pracowników i ich rodzin. W listopadzie zeszłego roku ERGO Hestia jako pierwszy w Polsce ubezpieczyciel otworzył własny artystyczny show room – Pawilon Sztuki. W galerii przy ul. Kostrzewskiego 1 w Warszawie można od wtorku do piątku w godzinach 11:00 – 17:00 oglądać prace artystów nagradzanych w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii” oraz finalistów poszczególnych edycji.
SKŁAD JURY:
Sebastian Cichocki – krytyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Jarosław Fliciński – artysta; Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone; Magdalena Kąkolewska – Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii; Alicia Ventura – kurator kolekcji sztuki DKV Seguros, Hiszpania; Paweł Sosnowski – krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda; Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa; Piotr Śliwicki – Przewodniczący, Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA; Bogna Świątkowska – Prezes Fundacji „Bęc Zmiana”; Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie.
Więcej informacji na stronie: http://www.artystycznapodrozhestii.pl/pl/
źródło: Ergohestia