Menadżerki zdrowia

W Polsce na stu mężczyzn przypada ponad 106 kobiet. Panie żyją dłużej niż mężczyźni, bardziej dbają o zdrowie swoje i najbliższych. Z raportu Nationale-Nederlanden wynika, że regularnym badaniom poddaje się 64 proc. kobiet i jedynie 51 proc. mężczyzn. Panowie natomiast częściej myślą o zabezpieczeniu finansowym na wypadek choroby.

Szlachetne zdrowie

Profilaktyka zdrowotna cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Panie częściej odwiedzają gabinety lekarskie i kontrolują stan zdrowia. Według raportu Nationale-Nederlanden 64 proc. kobiet wykonuje badania profilaktyczne przynajmniej raz w roku, a 25 proc. – co dwa/trzy lata. Dla porównania z podobną częstotliwością bada się jedynie 70 proc. mężczyzn, którzy często odwiedzają gabinety lekarskie dopiero po usilnych prośbach partnerek.

Dbałość o zdrowie jest zdecydowanie częściej domeną kobiet mieszkających w średnich i dużych miastach. Może to wynikać z kilku przyczyn: niskiej świadomości społecznej, ale też trudności w dostępie do opieki medycznej. Według doniesień Najwyższej Izby Kontroli w województwie podlaskim 78 proc. gmin wiejskich nie ma dostępu do opieki ginekologicznej, w województwie lubelskim – 63 proc., a w podkarpackim – 40 proc. Do najbliższej poradni trzeba dojeżdżać nawet 50 km.

– Nic więc dziwnego, że akcje, które pozwalają kobietom skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich cieszą się ogromną popularnością. Doświadczymy tego co roku, organizując badania z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem lub letnią akcję, w czasie której po Polsce jeżdżą nasze medbusy – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Czas pomyśleć o finansach

Panowie częściej niż panie myślą o finansowych konsekwencjach choroby. Kobiety z jednej strony uznają ubezpieczenie za najlepsze zabezpieczenie przed finansowymi konsekwencjami nowotworu. Z drugiej 49 proc. ankietowanych nie rozważa zakupu polisy w ciągu najbliższych 2 lat. W Nationale-Nederlanden kobiety stanowią 46 proc. klientów. Ubezpieczenia na życie cieszą się największą popularnością wśród kobiet w wieku 40-60 lat.

Panie coraz częściej uważają oszczędzanie za przejaw odpowiedzialności za swoją rodzinę. Prawie dwie trzecie Polek gromadzi pieniądze na przyszłość. Jedynie 16 proc. przyznało, że nie myślało jeszcze o oszczędzaniu, a 12 proc. woli wydać pieniądze na przyjemności. Regularne odkładanie niewielkich kwot może pozwolić na realizację większych marzeń w przyszłości. Nie tylko od święta.

ŹRÓDŁONationale Nederlanden