Rodzicielstwo coraz częściej przekładane jest na później. W 2018 roku średni wiek urodzenia pierwszego dziecka wyniósł 27 lat dla kobiet i 33 lata dla mężczyzn. Późne macierzyństwo i ojcostwo wiąże się często z większą świadomością u rodziców. Ojcowie chętniej angażują się w życie rodzinne. Powoli rośnie też liczba tych, którzy korzystają z przysługujących im urlopów ojcowskich i wychowawczych. Według badań Nationale-Nederlanden prawie 40 proc. Polaków uważa, że po pojawieniu się dziecka mniej czasu poświęca swojej karierze. Zjawisko to wciąż częściej dotyczy matek niż ojców – prawie co druga kobieta pracuje mniej, podczas gdy dotyczy to blisko jednej trzeciej mężczyzn.
Nowe wyzwanie
Blisko trzy czwarte mężczyzn potwierdza, że wraz z przyjściem na świat potomstwa wydaje na siebie mniej niż dotychczas. Co dziesiąty rodzic nie wiąże narodzin dziecka z ograniczeniem wydatków na własne potrzeby.
Poczucie odpowiedzialności
– Coraz więcej ojców chce towarzyszyć swoim dzieciom zarówno w najważniejszych wydarzeniach ich życia, jak również w codziennych aktywnościach. Obserwując to rosnące zaangażowanie wprowadziliśmy dla naszych pracowników dodatkowe dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Dużą wagę przykładamy również do elastycznego czasu pracy. Chcemy, żeby nasi pracownicy mieli poczucie spełnienia, zarówno zawodowego, jak i w życiu rodzinnym
– mówi Diana Rychter, Menedżer ds. Badań i Analiz Rynkowych Nationale-Nederlanden.
Ojciec idealny a rzeczywistość
85 proc. panów uważa, że idealny ojciec chodzi z dziećmi do kina, teatru czy na koncerty. Takie aktywności potwierdza 66 proc. badanych. Większość chciałaby również częściej uprawiać z nimi sport, pomagać w lekcjach, a także rozmawiać na tematy trudne oraz zachęcać je do oszczędzania.