Zakupy w mediach społecznościowych – 5 porad jak robić to z głową

Platformy społecznościowe zmieniają się, sprawiając, że robienie zakupów online jest na nich jeszcze prostsze. Jednak nawet jeżeli do zakupu zachęca nasz ulubiony influencer, warto robić to z głową.

Teraz, gdy zbliża się okres przedświątecznych zakupów, zachowanie rozsądku ma szczególne znaczenie. W czasie Black Friday i Cyber Monday sklepy, także te działające w mediach społecznościowych, mogą kusić promocjami i ofertami, często korzystając z pomocy influencerów. Bez względu na to, czy to oni skierują twoją uwagę na dany produkt, czy też przeglądając media społecznościowe, natrafisz na inny rodzaj reklamy – decyzję o zakupie możesz podjąć w mgnieniu oka i równie szybko przejść przez cały proces zakupu. Często, by kupić towar czy usługę wystarczy w niego po prostu kliknąć lub przesunąć palcem w bok.

Zakupy w mediach społecznościowych są proste, lecz nie dajmy się tej prostocie ponieść

Choć szybkość i prostota są kuszące, to nie raz i nie dwa może się okazać, że w ten sposób zdecydujemy się na zakup produktu, który nie jest nam potrzebny lub który możemy kupić w innym miejscu taniej. Dlatego przygotowaliśmy 5 porad, które pomogą Ci w zakupach w mediach społecznościowych.

  1. Nim kupisz, sprawdź inne możliwości. To jak szybko przebiegają takie zakupy może sprawić, że poczujesz konieczność nagłego działania. To uczucie mogą spotęgować chociażby specjalne oferty czy kody promocyjne. Mimo wszystko – nim kupisz produkt, przejrzyj ofertę sklepów internetowych i porównaj cenę w innych miejscach.
  2. Naciśnij pauzę. Badania, które przeprowadzono w Wielkiej Brytanii pokazują, że co druga ankietowana osoba robiąca zakupy w mediach społecznościowych, nie była zadowolona z tego, na co się zdecydowała[1]. Dlatego, by uniknąć rozczarowania warto zatrzymać się na chwilę i wyjść z aplikacji na kilka minut. Pozwoli to na podjęcie bardziej przemyślanej decyzji.
  3. Poznaj influencera. Firmy współpracują w celach reklamowych z influencerami – osobami, które w mediach społecznościowych obserwuje bardzo dużo osób. Jeżeli zobaczysz, że taka osoba – znana aktorka, piosenkarz czy gracz komputerowy – zachwala jakiś produkt, warto przeczytać cały post, w poszukiwaniu informacji czy przypadkiem nie jest to reklama. Informacja może pojawić się w treści wpisu lub w użytych hashtagach, na przykład, angielskich: #ad, #sponsorship lub też #paid. Jeżeli tak – potraktuj ten wpis, jak każdą inną reklamę. Nie zaszkodzi przejrzeć także komentarze pod wpisem, gdyż możesz znaleźć tam rekomendacje i recenzje tego produktu.
  4. Uważaj na oszustów. Także w tym przypadku możesz na nich trafić. Dlatego nawet jeżeli kupujesz na platformie społecznościowej, do której masz zaufanie, warto dowiedzieć się więcej o influencerze, który poleca produkt, a także samym producencie. Jeżeli gdzieś podajesz swoje dane pamiętaj także, by strona, z której korzystasz była szyfrowana, czyli posiadała adres zaczynający się na “https://”.
  5. Płać swoją kartą Visa. Nie ma znaczenia, gdzie kupujesz, ważne by płacąc czuć się pewnie i bezpiecznie. Nasze zasady sprawiają, że nie bierzesz odpowiedzialności za nieautoryzowane czy oszukańcze transakcje dokonane twoją kartą. Możesz także skorzystać z chargeback, który umożliwia odzyskanie pieniędzy od nierzetelnego sprzedawcy za pośrednictwem twojego banku – wydawcy karty. Warto pamiętać, że taka ochrona dotyczy jedynie płatności zrealizowanych za pomocą karty – zarówno kredytowej, jak i płatniczej. Więcej przeczytaj na stronie Visa.pl.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o tym jak robić zakupy w internecie i nie przepłacić, polecamy lekturę artykułu Black Friday i CyberMonday przed nami. Cztery rady jak nie dać się „złowić”Warto także zajrzeć do tekstu Siedem zasad cyberbezpieczeństwa dla każdego.


[1] Badanie na zlecenie Visa, przeprowadzone przez Opinium na reprezentatywnej grupie dwóch tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii w dniach 18-22 września 2020 roku. Więcej na “How to Swipe Up Shop Smart: 5 tips from TV Psychologist, Emma Kenny”

ŹRÓDŁOVisa Inc., Blog Visa