Światowy Dzień Roweru. Przygotuj się na rowerowe przygody w tym roku!

Już dziś obchodzimy Światowy Dzień Roweru, a sezon na jednoślady trwa w najlepsze. Jak pokazało najnowsze badanie wykonane na zlecenie Nationale-Nederlanden – aż 80% z nas deklaruje, że jeździ na rowerze z różną częstotliwością. Dla niektórych jest to podstawowy środek transportu, inni korzystają z niego wyłącznie w celach rekreacyjnych lub żeby dojechać do pracy. Co ważne, Polacy coraz większą uwagę zwracają na bezpieczeństwo – w większości serwisują swoje rowery przynajmniej raz w roku, popularne jest używanie odblasków, a także coraz częściej decydują się na ubezpieczenie rowerowe.

Tanio i ekologicznie

3 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Według danych badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, aż 80% Polaków z różną częstotliwością jeździ na rowerze. Nic dziwnego – rower jest stosunkowo tani, zarówno do kupna, jak i do utrzymania. Coraz częściej myślimy też o ekologii, więc sięgamy po zeroemisyjne środki transportu, oraz o ekonomii – przy rosnących cenach paliwa rower wydaje się być oczywistym zamiennikiem.

Rower jest najczęściej wykorzystywany w celach rekreacyjnych i turystycznych. Osoby w wieku 25-34 lata częściej niż inne grupy wiekowe dojeżdżają rowerem do miejsca zatrudnienia. Natomiast osoby od 65 do 74 roku życia deklarują, że wykorzystują rower, by dostać się do sklepu i zrobić zakupy. Jest to zatem unikalny środek transportu, który służy i rekreacji, i załatwianiu codziennych spraw.

Rowerowe bezpieczeństwo

Przy tak powszechnym środku transportu szczególnie ważnym jest zadbanie o bezpieczeństwo – zarówno użytkownika roweru, jak i osób, które potencjalnie można narazić na kolizję w czasie jazdy. Najczęściej wybieranym środkiem zwiększającym bezpieczeństwo w czasie jazdy są odblaski. Korzysta z nich 63% respondentów, a co ciekawe, większość stanowią kobiety. Jest to podstawowy element, podobnie jak kask. Tu jednak statystyki są nieco mniej optymistyczne – korzystanie z dodatkowej ochrony w postaci kasku deklaruje jedynie 37% badanych. Częściej są to osoby w wieku od 65 do 74 lat (51%), a najrzadziej osoby młode w przedziale wiekowym 18-24 lata (26%).

Równie ważne jest zadbanie o prawidłowy stan techniczny posiadanego pojazdu. Warto, choć raz w sezonie, dokonać gruntownego przeglądu roweru. Najlepiej zlecić to badanie specjalistom, którzy od razu, jeśli tylko wykryją jakąś usterkę, będą mogli ją naprawić. Wygląda na to, że Polacy zdają sobie z tego sprawę, ponieważ aż 81% rowerzystów, którzy wzięli udział w badaniu, sprawdza stan techniczny swojego roweru przynajmniej raz w sezonie.

Ubezpieczenie zyskuje na znaczeniu

Przy okazji ubiegłorocznego badania Nationale-Nederlanden 24% respondentów zadeklarowało wykupienie ubezpieczenia rowerowego. W tym roku już 1/3 osób potwierdziło zakup ubezpieczenia, z czego największa popularnością cieszy się ubezpieczenie od kradzieży roweru i rabunku, a także od nieszczęśliwych wypadków i ich następstw (w obu przypadkach jest to 29% osób, które zaznaczyły zakup ubezpieczenia). Na dalszych pozycjach jest ubezpieczenie OC rowerzysty (niespełna 25%), a także ubezpieczenie od uszkodzenia roweru (około 18%).

Nasze badanie pokazało, że Polacy bardzo chętnie sięgają po rower. Korzystamy z niego w najróżniejszych celach. Na co dzień większość z nas pamięta o odblaskach czy kasku na głowę. Szczególnie cieszy coraz większa świadomość dotycząca roli ubezpieczeń w tym zakresie – okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się tego typu ochronę. Ubezpieczenie, zarówno NNW, jak i OC, najczęściej posiadają osoby między 25, a 34 rokiem życia – mówi Mateusz Rostek, menedżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden. – Jest to stosunkowo niewielki koszt, ceny ubezpieczeń rowerowych zaczynają się już od 66 zł za pół roku, a może to oszczędzić nam sporo problemów  – dodaje.

Należy pamiętać, że dostępne na rynku ubezpieczenia dla rowerzystów obejmują dziś także użytkowników e-hulajnóg oraz nie ograniczają się jedynie do wypłaty odszkodowania. To także pomoc Assistance, która może zapewnić wsparcie w zakresie transportu, naprawy sprzętu oraz umówienia wizyty u lekarza.

Światowy Dzień Roweru to doskonała okazja, by zastanowić się nad tym, czy na pewno bezpiecznie korzystamy z naszego jednośladu. Warto zacząć od przeglądu stanu technicznego i sprawdzenia kasków oraz odblasku. Dodatkowo można pomyśleć również o wykupieniu ubezpieczenia.

ŹRÓDŁONationale-Nederlanden