Absolwentka portugalistyki na Uniwersytecie Warszawskim Anna Kryczka otrzymała stypendium naukowe Banku Millennium i Instytutu Camoesa. Symboliczny czek wręczył jej prezes zarządu Banku Millennium Joao Bras Jorge w czasie inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale
Neofilologii UW.
Bank Millennium od 2013 roku realizuje program stypendialny we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz Instytutem Camoesa, który promuje nauczanie języka i kulturę portugalską za granicą. Stypendium umożliwia najlepszym studentom wyjazd do Portugalii i udział w warsztatach pogłębiających znajomość języka i kultury tego kraju. Wartość stypendium wynosi 2500 euro.
— Jestem niezwykle dumny, mogąc wręczyć to stypendium naukowe najlepszej studentce portugalistyki. Jej zaangażowanie i pasja są inspiracją dla nas wszystkich. Stypendia naukowe są wyrazem naszego zaangażowania w rozwój edukacji i wspierania młodych talentów. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów na drodze do osiągania swoich marzeń — powiedział Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium.
Anna Kryczka jest absolwentką studiów I i II stopnia Lingwistyki stosowanej z językiem angielskim i włoskim. Portugalskiego zaczęła się uczyć po powrocie z wymiany studenckiej w programie Erasmus na Uniwersytecie w Coimbrze. W 2024 roku ukończyła portugalistykę z najlepszym wynikiem na roku, broniąc pracy licencjackiej pod tytułem “Humor portugalski na przykładzie paneli na łodziach moliceiros”, którą napisała pod kierownictwem dr. Jakuba Jankowskiego. Interesuje się teatrem portugalskim, przekładoznawstwem i postaciami kobiecymi w kulturze popularnej.
— Nauka w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich pomogła mi spojrzeć na język portugalski z perspektywy globalnej. Przybliżyła mi zagadnienia kultury oraz historii krajów luzofońskich. Dzięki pracy i wiedzy naszych wykładowców udało mi się rozwinąć nie tylko moje kompetencje językowe, ale także literaturoznawcze. Jestem im za to niezmiernie wdzięczna. Stypendium Banku Millenium pozwoli mi dalej rozwijać umiejętności i zainteresowania związane z tym fascynującym krajem — powiedziała Anna Kryczka, laureatka stypendium.
— Serdecznie gratuluję Annie Kryczce, najlepszej studentce języka portugalskiego, która za swoje osiągnięcia otrzymała stypendium Banku Millennium. Jest to stypendium, które niewątpliwie pomaga doskonalić się polskim studentom studiów portugalistycznych tego uniwersytetu oraz wspierać kształcenie specjalistów w tej dziedzinie. Chciałbym również ponownie podziękować Bankowi Millennium za hojność tego stypendium, które stanowi bardzo cenny wkład w kształcenie polskich studentów oraz w rozwój języka i kultury portugalskiej w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego — stwierdził Luis Cabaço, ambasador Portugalii w Warszawie.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak przypomniał, stypendia dla najlepszych studentów wręczono na tym kierunku już po raz szósty. — Cieszę się, że dzięki trójstronnej współpracy osoby studiujące na naszej uczelni mogą skorzystać z programu stypendialnego, który umożliwi im wyjazd na uczelnie portugalskie oraz pogłębienie wiedzy na temat języka i kultury portugalskiej. Jest to przykład dobrej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wspierającej rozwój studentów Uniwersytetu Warszawskiego — powiedział.
Gratulacje stypendystce złożył także profesor uczelni dr hab. Robert Małecki, dziekan Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. — Jestem dumny z wieloletniej współpracy między naszą uczelnią, Instytutem Camoes i Bankiem Millennium. Serdecznie gratuluję naszej studentce, pani Annie Kryczce, która jako tegoroczna stypendystka będzie miała możliwość wyjazdu do Portugalii i pogłębienia wiedzy na temat języka i kultury tego kraju — powiedział dziekan.
Bank Millennium, którego głównym akcjonariuszem jest największy prywatny portugalski bank Millennium bcp, intensywnie wspiera przedsięwzięcia promujące historię i kulturę Portugalii w Polsce. Stypendia dla najlepszych studentów portugalistyki funduje od 2013 roku. Partnerami programu są Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Camões. Stypendia przyznano już: Joannie Jaszczukowskiej (2015/2016), Paulinie Junko (2016/2017), Annie Kozłowskiej (2017/2018), Katarzynie Maź (2018/2019) i Justynie Żmijewskiej (2021/2022).