Filar rozwoju Grupy PZU
Wyniki TUW PZUW po III kwartałach już przekroczyły 1 mld zł, wobec planu rocznego zakładającego 1,16 mld.
Warto zauważyć, że udział w rynku ubezpieczeń wzajemnych TUW PZUW na koniec 2023 roku wynosił około 35%, a po drugim kwartale 2024 roku wzrósł do 41%.
TUW PZUW specjalizuje się przede wszystkim w przemyśle i ubezpiecza zarówno energetykę konwencjonalną jak i zieloną energię. Członkami Towarzystwa są elektrownie, kopalnie, farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, przemysł zbrojeniowy, stoczniowy, petrochemiczny. Klienci TUW PZUW w sektorze energetyki tradycyjnej i dynamicznie rosnącej energetyki odnawialnej (farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, elektrownie wodne i biogazownie) stanowią około 50% udziału pod względem przypisu składki.
Do członków Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Grupy PZU należą także Polskie Elektrownie Jądrowe, inwestor w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. TUW PZUW przygotowuje się do uczestnictwa w poolu nuklearnym, który będzie ubezpieczał polskie elektrownie jądrowe. W tym celu już nawiązał strategiczną współpracę z brytyjską firmą Nuclear Risk Insurers (NRI), wiodącym na świecie ubezpieczycielem cywilnych obiektów jądrowych.
Siła ubezpieczeń wzajemnych
Podstawą działalności TUW PZUW jest idea wzajemności. We wrześniu bieżącego roku Grupa PZU udowodniła, że jest pionierem proaktywnego modelu kontaktu z poszkodowanymi podczas powodzi. TUW PZUW bazuje na doświadczeniach Grupy oraz modelu budowania społeczności na bazie związków zależności wzajemnej. Trwają także prace nad przygotowaniem innowacyjnego programu dla gmin dotkniętych powodzią.