Zgodnie z danymi McKinsey1 sztuczna inteligencja jest w stanie zautomatyzować nawet 70% powtarzalnych zadań w sektorze finansowym i obsłudze klienta. HR również coraz częściej sięgać będzie po AI. Kluczowi natomiast wciąż będą ludzie – dobrostan pracowników oraz troska o różnorodne grupy składające się na organizację. Katarzyna Mikulska, dyrektorka zarządzająca Obszarem Human Resources w VeloBanku podkreśla, że nie bez znaczenia w 2025 roku pozostanie kwestia mądrego przywództwa. Bieżący rok to czas liderów otwartych na nieustanne zmiany.
– Miniony rok był dla VeloBanku dynamiczny. W ślad za sukcesami biznesowymi szła zwinna, włączająca polityka HR, dzięki której rozwijaliśmy kompetentne, kreatywne zespoły, zorientowane na realizację celów. Rozpoczynający się właśnie 2025 rok, nie tylko w sektorze finansowym, sprzyjać będzie wzrostowi znaczenia dobrostanu pracowników, zwiększeniu uwagi na kwestie włączania, silniejszemu zaangażowaniu technologii oraz postawi nowe wyzwania przed kadrą zarządzającą. Szybko zmieniające się otoczenie konkurencyjne, regulacje prawne oraz zmiany wewnętrzne w organizacjach sprawią, że managerowie będą musieli sprostać nieustannej zmianie jako motorowi napędowemu dla rozwoju – wskazuje Katarzyna Mikulska, dyrektorka zarządzająca Departamentem Human Resources w VeloBanku.
Dobrostan fundamentem organizacji
Według raportu Wellhub2 niemal wszyscy (99%) liderzy HR wskazują, że programy wellbeingowe przekładają się na wzrost produktywności pracowników. W rozpoczynającym się roku na znaczeniu zyskają aktywności firm dbające o zdrowie fizyczne i psychiczne zatrudnionych. Spodziewany jest rozwój i zwiększenie dostępności programów wellbeingowych, np. związanych z redukowaniem stresu czy mindfulness. Nadal duże znaczenie dla pracowników i kandydatów będzie mieć elastyczność organizacji pracy oraz działania związane z zapewnieniem równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym.
Otwarte zespoły wygenerują innowacje
Opracowanie McKinsey „Diversity Matters Even More”3 mówi o silnej korelacji między różnorodnością na kluczowych stanowiskach kierowniczych w firmach, a wieloma wskaźnikami wpływu na pracowników, społeczność i środowisko. Prawidłowości te występują we wszystkich sektorach gospodarki. Zróżnicowane zespoły łatwiej generują innowacje, sprawniej podejmują decyzje, a ich praca sprzyja lepszym wynikom finansowym. W 2025 roku firmy poświęcą większą uwagę przeciwdziałaniu uprzedzeniom i wsparciu integracji. Wzrośnie znaczenie mierzenia oraz raportowania wskaźników związanych z DEI (Diversity, Equity and Inclusion).
Integracja nowych technologii
Sztuczna inteligencja wspomoże 7 na 10 firm rekrutujących w 2025 roku, wynika z danych Resume Builder4. Nawet 40% organizacji wdroży chatboty oparte na AI, aby komunikować się z kandydatami w trakcie procesu rekrutacji. Automatyzacja procesów HR wspomoże oceny pracownicze oraz zarządzanie talentami. Ważne, by integracja nowych technologii w procesach kadrowych odbywała się transparentnie, budując zaufanie do sposobów jej wykorzystania przez firmy. Latem 2024 roku Komisja Europejska opublikowała w dzienniku urzędowym AI Act, czyli rozporządzenie regulujące wiele obszarów związanych z etycznym wykorzystaniem sztucznej inteligencji także w biznesie.
Mądre przywództwo w zróżnicowanym środowisku
Dynamiczne, podlegające nieustannej ewolucji środowisko w jakim funkcjonują dziś firmy, wymaga rozwoju nowych kompetencji kadry zarządzającej. Rok 2025 zwiększy znaczenie „human leadership”, przywództwa opartego na budowaniu relacji, wsparciu zespołów oraz trosce o spersonalizowany rozwój pojedynczych pracowników. Przedstawiciele kadry kierowniczej w niespotykanej dotąd skali będą musieli łączyć umiejętności analityczne z empatią i otwartością na budowę włączających zespołów i firm.
[1] The economic potential of generative AI: The next productivity frontier, McKinsey, 2023
[2] 2024 Return on Wellbeing Survey, Wellhub, 2024
[3] Diversity Matters Even More, McKinsey, 2024
[4] ResumeBuilder.com, 2024