Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown wspólnie dla dzieci

Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę i ruszyły z cyklem spotkań dla dzieci przebywających w szpitalach. Ich celem jest wsparcie emocjonalne małych pacjentów. Pierwsza wspólna akcja odbyła się w warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej.

Wydarzenie było pierwszym spotkaniem z planowanego cyklu warsztatów, których celem jest wsparcie emocjonalne małych pacjentów, poprawa ich dobrostanu oraz zachęcenie do snucia marzeń i planów, mimo trudnej sytuacji hospitalizacji.

Wolontariusze obu fundacji spotkali się z dziećmi, by wspólnie z nimi tworzyć kolorowe kolaże marzeń – pełne nadziei, radości i dziecięcej wyobraźni. Warsztaty nie tylko pozwoliły dzieciom oderwać się od szpitalnej codzienności, ale również przyniosły wiele uśmiechu i pozytywnej energii.

– To dopiero początek wspólnej drogi Fundacji PZU i Fundacji Dr Clown, łącznie planujemy 10 akcji dla dzieci. Wolontariat pracowniczy jest ważną częścią Fundacji PZU. Już od ponad 10 lat wolontariusze PZU angażują się w liczne, wspaniałe inicjatywy w całej Polsce i wprowadzają wiele pozytywnych zmian. Cieszymy się, że teraz, wspólnie z wolontariuszami Fundacji Dr Clown, możemy zrobić coś dobrego dla dzieci, które przebywają w szpitalach – mówi Maia Mazurkiewicz, prezeska Fundacji PZU.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Fundację Dr Clown wspólnie z Wydziałem Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku pokazują, że aż 95% personelu medycznego zauważa wyraźne korzyści z obecności wolontariuszy w szpitalach – przede wszystkim poprawę kondycji psychicznej rodziców hospitalizowanych dzieci. Takie działania mają więc realny wpływ nie tylko na małych pacjentów, ale również na ich najbliższych.

Program wolontariatu pracowniczego działa w PZU od 2012 roku. Od 2020 roku pracownicy PZU mogą skorzystać – w jego ramach – z dodatkowych dwóch dni wolnych w ciągu roku na działania wolontariackie. Każdego roku Fundacja PZU organizuje dwie edycje konkursu „Wolontariat to radość działania” – wiosenną i jesienną, w których przyznaje granty na realizację autorskich projektów, które zgłaszają pracownicy chcący zaangażować się w pomoc innym i mieć wpływ na otoczenie.

Dzięki wsparciu Fundacji PZU pracownicy otaczają opieką dzieci z domów dziecka, młodzież w kryzysie, seniorów, osoby z niepełnosprawnością oraz zwierzęta. Angażują się również w akcje organizowane przez Fundację PZU – np. zbiórki dla poszkodowanych w wyniku powodzi, animacje z okazji dnia dziecka, Mikołajki czy programy edukacyjne. W ramach wolontariatu pracownicy PZU w 2024 roku zrealizowali na terenie Polski 50 autorskich projektów i przeznaczyli na wolontariat 11 163 godzin.

Fundacja Dr Clown istnieje od 1999 roku. Jej działania mają wspierać procesy leczenia, a także zapewnić bliskość osobom chorym i znajdującym się w sytuacjach kryzysowych poprzez wykorzystanie dobroczynnych właściwości uśmiechu. Dzieci, dorośli, seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami czekają na wizyty Doktorów Clownów, ubranych w kolorowe, fantazyjne stroje. Ich obecność sprawia, że pacjenci zapominają o chorobie, bolesnych zabiegach i nudzie. Angażują się w rozmowę, zabawę i żarty. Czasem wystarcza tylko to, że ktoś inny jest obok nich. Ta wizyta przy szpitalnym łóżku sprawia, że mali i duzi przez następne dni wspominają ją z radością i czekają na następną. Każdego roku Doktorzy Clowni docierają do ponad 43 000 podopiecznych w 140 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

ŹRÓDŁOPZU