Kredyty w formule SLL dla klientów bankowości korporacyjnej w PKO Banku Polskim

  • Przedsiębiorcy, którzy chcą realizować cele zrównoważonego rozwoju, mogą teraz korzystać z kredytów  w formule Sustainability-Linked Loan (SLL) w PKO Banku Polskim
  • Dzięki finansowaniu SLL przedsiębiorca może otrzymać kredyt z niższą marżą i wzmocnić swoją konkurencyjność na rynku
  • Zgodnie ze swoją strategią „Numer 1 i kropka” PKO Bank Polski chce być partnerem nr 1 dla biznesu, wspierając firmy w transformacji energetycznej i rozwoju

PKO Bank Polski wprowadza do oferty dla klientów bankowości korporacyjnej kredyty w formule SLL (Sustainability-Linked Loan). Do tej pory takie finansowanie było dostępne jedynie w ramach kredytów konsorcjalnych. Finansowanie w formule SLL umożliwia przedsiębiorcom uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania, a jednocześnie promuje postęp w zakresie ekologii, społecznej odpowiedzialności i efektywnego zarządzania. PKO Bank Polski zgodnie ze swoją strategią „Numer 1 i kropka” chce być partnerem nr 1 dla biznesu, wspierając firmy w transformacji energetycznej oraz wzmacniając ich konkurencyjność na rynku.

– Transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej kluczowa dla polskich przedsiębiorstw. Do tej pory z kredytów SLL korzystali klienci, którzy podpisywali duże umowy konsorcjalne. Teraz kredyty te są wystandaryzowane i dostępne w ramach umów dwustronnych w PKO Banku Polskim dla korporacji, które myślą o zrównoważonym rozwoju. Chcemy wspierać naszych klientów w zrozumieniu, że transformacja to nie tylko obowiązek regulacyjny, ale także szansa na budowanie przewagi konkurencyjnej w zrównoważonym otoczeniu rynkowym. Naszą rolą jako lidera sektora bankowego jest nie tylko oferowanie atrakcyjnych form finansowania, ale również edukacja i wsparcie merytoryczne. Dlatego pracujemy nad narzędziem, które będzie źródłem rzetelnych informacji dla klientów na temat ESG ​- mówi Monika Palimąka, dyrektor Departamentu Programów Publicznych ESG w PKO Banku Polskim.

Jak to działa?

SLL (Sustainability-Linked Loan) to kredyt na cele ogólne, w którym wysokość marży kredytu powiązana jest z realizacją celów w zakresie zrównoważonego rozwoju SPT (ang. Sustainability Performance Targets) przedsiębiorstwa w obszarach środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego (ESG).

Korzyści dla przedsiębiorcy dzięki finansowaniu w formule SLL:

– niższa marża kredytu, uzależniona od spełnienia celów zrównoważonego rozwoju,

– wzmocnienie konkurencyjności firmy na rynku,

– budowanie wizerunku firmy jako odpowiedzialnego biznesu,

– spełnienie wymogów prawnych dotyczących ESG.

Aby uzyskać kredyt w formule SLL, przedsiębiorca oprócz spełnienia podstawowych wymagań takich jak m.in. zdolność kredytowa, uzgadnia z bankiem wskaźniki KPI oraz określa postępy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju na każdy rok w horyzoncie finansowania.

PKO Bank Polski opracował katalog KPI, który pełni rolę materiału pomocniczego i edukacyjnego dla klientów. W trakcie trwania kredytu klient co roku raportuje do banku wyniki dotyczące ustalonych celów z zakresu zrównoważonego rozwoju, które zostały potwierdzone przez niezależny podmiot.

Wysokość marży kredytu w formule SLL zależy od osiągnięcia przez klienta wyznaczonych poziomów celów w zakresie zrównoważonego rozwoju SPT dla danego okresu raportowego.

Finansowanie transformacji

Inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani finansowaniem projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, co wynika m.in. z chęci budowania przewagi konkurencyjnej i potrzeby optymalizacji kosztów prowadzonej działalności. Z kolei banki odgrywają kluczową rolę w finansowaniu procesu transformacji przedsiębiorstw w kierunku ESG.

Dzięki oferowaniu preferencyjnych warunków finansowania, takich jak wystandaryzowane zrównoważone kredyty czy obligacje, instytucje finansowe mogą wspierać firmy w realizacji projektów związanych z ochroną środowiska, efektywnością energetyczną czy społeczną odpowiedzialnością.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego szacują, że do 2030 r. potrzeba będzie ok. 1 biliona zł na transformację energetyczną w gospodarce. Transformacja sektora elektroenergetycznego to szacowany koszt ok. 275 mld zł w ciągu 5 lat. Te potrzeby mogą zostać skutecznie sfinansowane przy odpowiednim wykorzystaniu dostępnych instrumentów dłużnych tj.: finansowania projektowego, obligacji, kredytów bankowych oraz dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków z KPO.

Zgodnie ze swoją strategią PKO Bank Polski chce wspierać transformację energetyczną kraju i zamierza być liderem w finansowaniu tego procesu. Bank chce sfinansować ponad 20 proc. całkowitych nakładów potrzebnych do realizacji tego przedsięwzięcia do 2027 r.

Exit mobile version