Nationale-Nederlanden: ponad 80 proc. rodziców rozmawia z dziećmi o szkole kilkukrotnie w ciągu tygodnia

Nowy rok szkolny zawsze rozpoczyna od wielu rozmów, planów i powakacyjnych spotkań w szkolnej ławce. To również moment, gdy uwaga rodziców na nowo w pełni skupia się na edukacji najmłodszych. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, to właśnie tematy związane ze szkołą są dominującymi w rozmowach pomiędzy rodzicami a dziećmi. Aż 83 proc. respondentów porusza ten temat co najmniej kilka razy w tygodniu, a 50 proc. z tej grupy robi to codziennie. 

Porozmawiajmy o szkole

W badaniu przeprowadzonym przez Nationale-Nederlanden, rodzice wskazali kilka istotnych tematów, na jakie rozmawiają ze swoimi dziećmi. Począwszy od bieżących spraw domowych, przez emocje i samopoczucie dzieci, ich zainteresowania i hobby, aż po rozmowy o samopoczuciu rodziców, sytuacji finansowej rodziny czy nawet aktualnych wydarzeniach w Polsce i na świecie. Niezaprzeczalnie jednak, to temat szkoły jest najczęściej poruszany w ich domu. Ośmiu na dziesięciu ankietowanych rodziców przyznaje, że w rozmowach z dziećmi temat edukacji i wydarzeń szkolnych poruszany jest przynajmniej kilkukrotnie w ciągu tygodnia. Odsetek ten wzrasta do 90 proc. w przypadku opiekunów dzieci w wieku 7-14 lat, a więc uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Tymczasem 4 proc. respondentów deklaruje, że w ogóle nie porusza tematów związanych ze szkołą w rozmowach z najmłodszymi. Biorąc pod uwagę te wyniki, można przypuszczać, że dla wielu rodziców kwestia edukacji i poziomu wiedzy ich dzieci jest bardzo istotna.

Edukacja stanowi główną część życia dzieci i nastolatków. Naturalne jest więc, że to właśnie tematy związane ze szkołą przeważają w rozmowach, jakie rodzice prowadzą ze swoimi dziećmi. Warto jednak mieć na uwadze, że czas spędzony w placówce edukacyjnej, to nie tylko relacje z rówieśnikami i nauczycielami czy szkolne wydarzenia, ale przede wszystkim zapewnienie podstawowego wykształcenia na odpowiednim poziomie. Dlatego też nasze ubezpieczenie dziecięcego NNW zawiera w sobie pokrycie kosztów korepetycji po dłuższej nieobecności dziecka w szkole, przekraczającej 10 dni szkolnych, która spowodowana była na przykład pobytem w szpitalu. Kwestia edukacji, nie jest jednak jedyną istotną dla rodziców. Nie można bowiem zapominać o bezpieczeństwie, jakie dziecko powinno mieć w murach szkolnych zapewnione – Iwona Debis, menedżerka ds. produktów w Nationale-Nederlanden

Rodzic, który kocha i obejmuje opieką

Niemal połowa rodziców biorących udział w badaniu uważa, że relacja z dzieckiem opiera się na bliskości, a przede wszystkim na szczerych rozmowach z nim oraz okazywaniu miłości poprzez troskę o dobro i bezpieczeństwo. Szkoła jest dominującą sferą życia dzieci. Dlatego też, znaczna część odpowiedzialności rodzica leży w zapewnieniu odpowiedniej ochrony właśnie w trakcie roku szkolnego, gdzie dziecko spędza większość dnia poza czujnym okiem mamy i taty.

Obecność dziecka w szkole przez około 200 dni w roku jest nierozerwalnie związana z jego bezpieczeństwem. Dlatego chcemy  zagwarantować  rodzicom zarówno realną ochronę ich dziecka w przypadku wypadku lub uszkodzenia ciała, jak i wsparcie w razie groźnych urazów, pogryzienia przez psa,  a nawet ugryzienia przez kleszcza. W świecie pełnym nieprzewidzianych zdarzeń, kluczowym jest, aby rodzice czuli, że ich dzieci są odpowiednio chronione – Mateusz Rostek, menedżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden.

ŹRÓDŁONationale-Nederlanden