Premiera „Pożytecznej przygody” – bajki edukacyjnej stworzonej we współpracy Fundacji PZU i Fundacji Zaczytani.org

W czwartek 30 listopada odbyła się premiera bajki „Pożyteczna przygoda”. Publikacja, która powstała w wyniku współpracy Fundacji Zaczytani.org i Fundacji PZU, uczy dzieci zasad zdrowego żywienia. Dostępnej w formie darmowego e-booka i audiobooka bajce towarzyszą również materiały dla rodziców i opiekunów, które ułatwią budowanie relacji z najmłodszymi.

Opowieść przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-9 lat, a jej celem jest wspieranie ich w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem oraz edukacja w zakresie identyfikowania emocji. Bajka wpisuje się w ideę bajkoterapii, wykorzystując moc opowieści do edukowania oraz wspierania przez rodziców i nauczycieli rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci.

– Edukacja i zdrowie należą do kluczowych obszarów, które wspiera Fundacja PZU. Zaangażowanie w proces tworzenia bajki we współpracy z Fundacją Zaczytani.org idealnie łączy obie sfery. Dbanie o zdrowie najmłodszych oraz zaangażowanie w projekty edukacyjne, które w przyjaznej formie pomagają dzieciom przyswajać wiedzę, to główne wyzwania, jakie podejmujemy. Nasze działania skupiają się także na promowaniu zdrowego stylu życia oraz angażowaniu się w projekty wspierające dzieci, młodzież i dorosłych w walce ze skutkami pandemii, w tym ze złą kondycją psychiczną i emocjonalną oraz skutkami nauki zdalnej. Wprowadzając w życie słowa Hipokratesa „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, uważamy, że bardzo ważne jest regularne dbanie o siebie i wpajanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat. A właściwe, zrównoważone odżywianie jest przecież jednym z głównych filarów dobrego zdrowia. Chcemy pomagać dzieciom kształtować zdrową relację z jedzeniem i odpowiednie nawyki, które są tak ważne w prawidłowym rozwoju – mówi Jolanta Zabarnik-Nowakowska, Prezes Zarządu Fundacji PZU.

Projekt bajki jest również efektem długofalowej współpracy Grupy PZU z Fundacją Zaczytani.org, dzięki której m.in. bajkoterapia stała się jednym z narzędzi wykorzystywanym w działaniach wolontariuszy w Grupie PZU. Doświadczenie Fundacji Zaczytani.org i potencjał Fundacji PZU zaowocowały stworzeniem wielopoziomowego projektu dotyczącego jednego z większych problemów dotykających dzieci w postpandemicznym świecie. Autorem „Pożytecznej przygody” jest Boguś Janiszewski, a ilustracje do niej przygotował Adam Fatyga. Swoich głosów do nagrania wersji audio bajki „Pożyteczna przygoda” użyczyli pracownicy PZU. Współpraca z Fundacją PZU w realizacji projektu jest również kolejnym krokiem w misji Fundacji Zaczytani.org, dążącej do promocji bajkoterapii, edukacji dzieci i budowania z nimi bliskich relacji.

– Ogromnie się cieszę, że  Fundacja PZU została Partnerem projektu. Wspólnie zebraliśmy  wspaniały zespół, do którego dołączył między innymi pisarz Boguś Janiszewski, ekspertka dr n. med. Agata Dutkiewicz, specjaliści od bajkoterapii z Fundacji Zaczytani.org oraz pracownicy PZU. Stworzyliśmy bajkę „Pożyteczna Przygoda”, która będzie uczyć zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo zadbaliśmy o edukację emocjonalną – niezbędną do życia w dobrostanie i wzmocnienia odporności psychicznej. Oprócz bajki w  Państwa ręce przekazujemy gotowe scenariusze na poprowadzenie zajęć przez edukatorów, nauczycieli, a także rodziców. Dzięki artykułowi eksperckiemu to najpierw oni dowiedzą się, jakich postaw i kompetencji chcemy uczyć oraz otrzymają konkretne narzędzia, dzięki którym mogą to zrobić. Publikacja zawiera również wprowadzenie do bajkoterapii – niesamowitego narzędzia edukacyjnego. Trójstopniowy proces czytania – omawiania i ćwiczenia będący wynikiem dziesiątek lat badań psychologicznych uczy a także relaksuje i wycisza, oswaja emocje, rozwija umiejętności, a także pozwala zbudować relacje – tłumaczy Agnieszka Machnicka, Prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Bajka jest już dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie internetowej https://pozytecznaprzygoda.zaczytani.org/. Bajce towarzyszy pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, którzy mogą wykorzystać je do prowadzenie specjalnych lekcji i rozmów z dziećmi o uważności w jedzeniu. Publikacja zawiera m.in scenariusz do bajkoterapii, który pomoże również każdemu rodzicowi w rozmowie z dzieckiem.

Największy polski ubezpieczyciel planuje także zaangażować wolontariuszy do kolejnych działań związanych z bajką edukacyjną i propagowaniem idei zdrowej relacji z jedzeniem.

– W PZU prężnie działa wolontariat pracowniczy, który koordynuje nasza Fundacja. Wśród pracowników PZU planujemy stworzyć grupę wolontariuszy, którzy poznają podstawy bajkoterapii i z „Pożyteczną przygodą” w dłoni wyruszą do przedszkoli, szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, aby prowadzić zajęcia dla dzieci. Będzie to kolejny projekt edukacyjny w ramach wolontariatu pracowniczego PZU realizowany w partnerstwie z inną fundacją – dodaje Jolanta Zabarnik-Nowakowska.

Już w pierwszym tygodniu od premiery, bajka dotrze do ponad 14 tys. szkół podstawowych, 350 specjalnych ośrodków wychowawczych, 100 młodzieżowych domów kultury, 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz 3200 bibliotek.

W trosce o zdrowie Polaków – misja społeczna PZU

PZU od lat zwraca uwagę na znaczenie prozdrowotnej profilaktyki w codziennym życiu Polaków, dlatego zaangażowanie Fundacji PZU w stworzenie razem z Fundacją Zaczytani.org bajki edukacyjnej było dla firmy naturalnym krokiem. Największy polski ubezpieczyciel podejmuje liczne działania prewencyjne, chcąc edukować i jak najszerzej propagować zdrowy styl życia.

Fundacja Zaczytani.org – promując czytelnictwo

Misją Fundacji Zaczytani.org jest dbanie o dobrostan i zdrowie poprzez promocję czytelnictwa oraz edukację społeczną. Fundacja działa od 10  lat. W swoich działaniach łączy środowiska artystyczne, naukowe, samorządowe oraz biznesowe, tworząc projekty rozwoju społecznego. Sercem działań fundacji jest wolontariat i Bajkoterapia.

ŹRÓDŁOPZU