Rekordowe wyniki TUW PZUW

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych pobił własny rekord, zbierając w 2021 roku 796,5 mln zł składki. To o ponad jedną czwartą więcej niż przed rokiem. W piątym roku swojej działalności TUW PZUW przekroczył też liczbę 500 członków. Na koniec 2021 roku miał ich 518, o jedną piątą więcej niż rok wcześniej.

– W szybszym niż założone tempie zbliżamy się do strategicznego celu w postaci miliarda złotych składki rocznie, który wyznaczyliśmy sobie na 2024 rok. Zwiększa się też nasz udział w ogólnym wyniku Grupy PZU, do której należymy. To dowód na to, że nasz rozwój jest oparty na solidnych podstawach i daje obiecujące perspektywy – podkreśla prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Zebrana w 2021 roku składka osiągnęła poziom o 163,3 mln zł wyższy niż przed rokiem i o 46,5 mln większy w stosunku do planu. Najszybciej rozwijał się segment ubezpieczeń zdrowotnych, w którym przypis składki wzrósł prawie trzykrotnie (o ponad 190 proc. rok do roku). To nowa i perspektywiczna dziedzina działalności TUW PZUW. Systematycznie i szybko, w zeszłym roku o 27,5 proc., rośnie też składka w ubezpieczeniach strategicznych podmiotów gospodarczych, które stanowią prawie 40 proc. członków TUW PZUW.

O wysokiej rentowności TUW PZUW świadczy wskaźnik mieszany (COR) na poziomie 89,5 proc., a o wysokim bezpieczeństwie kapitałowym – wskaźnik Wypłacalność II w wysokości 205 proc. (wobec 189 proc. przed rokiem). Potwierdzeniem silnej pozycji Towarzystwa jest utrzymanie w 2021 roku przez międzynarodową agencję S&P Global Ratings ratingu siły finansowej TUW PZUW na poziomie A-.

– Osiągnięte wyniki pokazują, że radzimy sobie nawet w trudnych rynkowych okolicznościach, potrafimy odpowiadać na wyzwania rynku i oczekiwania klientów. Przykładem tego jest wprowadzona ostatnio „Polisa na biznes”, czyli ubezpieczenie ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców. Ma dla nas historyczny wymiar, ponieważ ubezpieczając dotąd duże podmioty gospodarcze, otworzyliśmy się na te średnie i małe. Ma też aspekt społeczny, ponieważ jest odpowiedzią na wynikające z pandemii finansowe problemy drobnych przedsiębiorców, którzy dają zatrudnienie milionom Polaków i decydują o sile polskiej gospodarki – mówi prezes Kiliński.

Nowością są też wprowadzone w 2021 roku tzw. parasolowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla podmiotów medycznych. Polegają na obejmowaniu dodatkową ochroną grup szpitali, a nie tylko pojedynczych placówek. Zwiększają ich bezpieczeństwo, a jednocześnie minimalizują koszty.

– Jesteśmy doceniani przez rynek i przez własnych pracowników. W ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego znaleźliśmy się w ścisłej czołówce najlepiej ocenianych przez brokerów towarzystw ubezpieczeniowych. W badaniach zaangażowania pracowników uzyskaliśmy rekordowy wynik: sięgnął 78 proc. i był o prawie dwie trzecie wyższy od średniej rynkowej – zaznacza prezes TUW PZUW.

Jego zdaniem szybki przyrost składki i liczby ubezpieczonych, przy imponującym zaangażowaniu pracowników, to najlepszy prognostyk dla ogłoszonej w 2021 roku Strategii TUW PZUW na lata 2021-2024. – Zatytułowaliśmy ją „Więcej wspólnych korzyści”, ponieważ oddaje istotę ubezpieczeń wzajemnych – dodaje Rafał Kiliński.

Wzajemność w ubezpieczeniach polega na tym, że ubezpieczeni są jednocześnie członkami towarzystwa. Działa ono na ich rzecz, a nie dla zysku.

TUW PZUW ubezpiecza klientów korporacyjnych, w tym strategiczne podmioty gospodarcze, medyczne, samorządy i instytucje administracji publicznej, a także uczelnie i instytucje kościelne. Specjalizuje się w ubezpieczeniach majątkowych, odpowiedzialności cywilnej i zdrowotnych. Jest największym towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych w Polsce i jednym z najdynamiczniej rozwijających się na świecie.

ŹRÓDŁOGrupa PZU