Samsung Drive – wirtualna rzeczywistość zadba o bezpieczeństwo jazdy

Samsung Drive to aplikacja VR, która ma szansę zmodernizować szkolenia z nauki jazdy na całym świecie. Dzięki niej zarówno przyszli, jak i świeżo upieczeni kierowcy, będą mogli sprawdzić swoje reakcje na potencjalne zagrożenia na drodze, ale w bezpiecznym, bo wirtualnym środowisku okularów Samsung Gear VR. Za wirtualnym kółkiem kierowcy doświadczą na własnej skórze, jak zareagowaliby na sytuacje stresowe, jak zachowaliby się w razie wypadku i jakie byłyby konsekwencje ich decyzji. Nad tym rozwiązaniem pracują wspólnie firmy Samsung i ÖAMTC Fahrtechnik, a reakcje pierwszych testerów Samsung Drive można już obejrzeć na materiale video.

Firmy ÖAMTC Fahrtechnik (Technika Prowadzenia Pojazdu) i Samsung postanowiły skorzystać z niezwykle realistycznych obrazów do przygotowania kierowców na sytuacje stwarzające zagrożenie na drodze, w tym również do potencjalnych wypadków samochodowych. Ma w tym pomóc rozwijana przez obie firmy aplikacja VR – Samsung Drive.
Dekoncentracja spowodowana używaniem smartfonów i innych urządzeń podczas jazdy rozprasza uwagę i wystawia na niebezpieczeństwo kierowcę, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez ÖAMTC, 76% kierowców nie jest w stanie zatrzymać się na czas przed nieprzewidzianą przeszkodą, ponieważ ich uwaga ulega rozproszeniu.
Do grupy ryzyka zaliczają się szczególnie niedoświadczeni, młodzi kierowcy. To z myślą o nich firmy Samsung i ÖAMTC Fahrtechnik stworzyły aplikację VR Samsung Drive, która pomaga początkującym w uświadomieniu sobie zagrożeń związanych z nieostrożnym kierowaniem pojazdem. Okulary Samsung Gear VR pokazują nowicjuszom jak łatwo może dojść do wypadku, a także jakie mogą być jego konsekwencje.
Nauka przez doświadczenie
Technologia wirtualnej rzeczywistości umożliwia wyświetlanie niesamowicie realistycznych obrazów, w tym również niebezpiecznych sytuacji na drogach. Patrząc przez okulary Gear VR użytkownik ma wrażenie, że siedzi za kierownicą samochodu. W rezultacie osoby uczące się jeździć autem mogą – w bezpiecznym, wirtualnym środowisku – doświadczyć tego, z czym wiąże się rozproszenie uwagi podczas jazdy.
Wiele rzeczy da się wyjaśnić teoretycznie, ale innych trzeba najpierw doświadczyć, żeby naprawdę móc je pojąć. Okulary Samsung Gear VR pozwalają na intuicyjnie uczenie się poprzez uczestnictwo w określonej sytuacji. Technologia wirtualnej rzeczywistości może służyć ludziom w niemal nieograniczonym zakresie – twierdzi Gregor Almássy, Senior Director Corporate Marketing & Customer Service w Samsung Electronics Austria.
Okulary Samsung Gear VR będą wykorzystywane do celów edukacyjnych, w ramach obowiązkowych szkoleń prowadzonych przez ośrodki ÖAMTC Fahrtechnik, od lata 2017 roku.
W ciągu roku biblioteka filmów do szkoleń w wirtualnej rzeczywistości zostanie rozszerzona o takie tematy jak „prowadzenie oczami”, „prawidłowe oglądanie się za siebie” czy „jak prawidłowo rozglądać się prowadząc motocykl”.
Chcemy, aby wirtualna rzeczywistość była dostępna dla wszystkich kursantów. ÖAMTC Fahrtechnik korzysta z tej przełomowej technologii po to, aby uświadamiać przyszłych kierowców o pewnych krytycznych sytuacjach na drodze. Pod okiem naszych instruktorów uczestnicy będą mogli sprawdzić, jaki wpływ np. na drogę hamowania ma utrata koncentracji choćby przez sekundę – wyjaśnił Franz Schönbauer, dyrektor zarządzający w ÖAMTC Fahrtechnik.
Wirtualna rzeczywistość otwiera nowe wymiary
Okulary Samsung Gear VR, powstałe we współpracy z Oculusem, nie są przeznaczone wyłącznie do celów rozrywkowych. Oprócz gier, filmów i koncertów w 360°, technologia ta okazuje się również niezwykle użyteczna w poważniejszych zastosowaniach, czego firma Samsung dowiodła m.in. w ramach projektu #BeFearless.
Okularów Gear VR można z łatwością używać w połączeniu z kompatybilnym smartfonem z rodziny Galaxy S6 i Galaxy S7, wyświetlając na nic obrazy w rozdzielczości Quad HD 2560 x 1440 pikseli przy kącie widzenia wynoszącym 96 stopni. Dzięki wbudowanym czujnikom okulary Gear VR mogą przenosić ruchy głowy użytkownika do wirtualnego świata bez znaczących opóźnień. Efekt zapiera dech w piersiach.
Exit mobile version