Alior Bank nominowany w konkursie BAI Global Banking Innovation Awards

Alior Bank otrzymał aż trzy nominacje w międzynarodowym konkursie BAI Global Banking Innovation Awards, mającym na celu promowanie innowacji w sektorze finansowym. Wyróżnione projekty banku to Smartfonizacja, akcelerator RBL_START oraz Smart Operacje.

Bank został doceniony za innowacje w trzech obszarach: „Kapitał ludzki” (Human Capital Innovation), „Innowacyjny inkubator/akcelerator” (Innovative Accelerator/Incubator) i „Procesy wewnętrzne” (Internal Process Innovation).

Jury konkursu zwróciło uwagę między innymi na „Smart operacje”, czyli jeden z najbardziej złożonych projektów realizowanych przez Bank w ostatnich latach. Działania prowadzone w ramach projektu wynikają głównie ze zróżnicowanej pracy w Departamencie Operacji, który jest największą jednostką w Alior Banku. Projekt jest realizowany w ramach 3 obszarów: Fabryki Robotów, automatyzacji procesów na infolinii oraz nowego zaplecza operacyjnego (ang. „New Back Office”).

Wszystkie działania, które realizujemy w ramach Smart Operacji, wpłynęły na optymalizację naszej pracy. Fabryka Robotów eliminuje powtarzające się i monotonne procesy, umożliwiając szybkie, bezzałogowe wykonywanie zadań i delegowanie niektórych pracowników do innych obowiązków. Dzięki automatyzacji procesów na infolinii poprawiliśmy jakość obsługi klienta. Nowe zaplecze operacyjne pozwoliło na znacznie skuteczniejszą realizację zadań ─ tłumaczy Elżbieta Wilczyńska-Chorzępa, dyrektor Departamentu Operacji w Alior Banku.

Co ważne, część działań podejmowanych w ramach robotyzacji jest oparta o umowy partnerskie z FinTechami. Strategia cyfrowego rozwoju Alior Banku zakłada partnerstwo ze środowiskiem firm wyspecjalizowanych w nowych technologiach. Jednym ze sztandarowych projektów realizowanych w obszarze współpracy z ekosystemem start-upów jest RBL_START, czyli program, w którym start-upy rozpoczynają wspólnie z bankiem działania na ścieżce projektowej. To druga inicjatywa, która została doceniona przez Jury BAI Global Banking Innovation Awards.

– Startupy, które zakwalifikowały się do akceleratora mają okazję uczestniczyć nie tylko w warsztatach, ale przede wszystkim w etapach procesu projektowego w korporacji: warsztatach kreatywnych, badaniach z klientami, projektowaniu UX, przygotowaniu business case’u czy analizy pod kątem bezpieczeństwa. Obecnie trwa druga edycja, w której bierze udział 11 firm z całego świata – wyjaśnia Kamila Wincenciak, Dyrektor ds. Partnerstw z FinTechami w Alior Banku.

Ostatnim nominowanym w konkursie BAI Global Banking Innovation Awards projektem jest „Smartfonizacja”, której strategicznym celem jest rozwój pożądanego przez pracowników kanału mobilnego oraz akceleracja przenoszenia klientów do preferowanych kanałów zdalnych.

Pracownicy banku zostali wyposażeni w smartfony, zdalnie zarządzane przez wykorzystanie oprogramowania typu MDM, umożliwiającego automatyczną konfigurację urządzenia po wpisaniu przez pracownika tylko hasła. Po odczekaniu 3 minut urządzenie będzie skonfigurowane, gotowe do pracy ze wszystkimi aplikacjami, bez asysty IT, w pełni bezpieczne. Odpowiadamy na potrzebę „mobile way of working”. Praca to nie miejsce, w którym jesteś, tylko to, co robisz bez względu na to, gdzie jesteś – „Anytime, anywhere, any device”. Trudno byłoby tworzyć innowacyjne rozwiązania dla klientów bez udostępniania takich pracownikom ─ tłumaczy Marcin Wacławek, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w Alior Banku.

To nie pierwsze nominacje Alior Banku do prestiżowych nagród BAI. Dziś bank może pochwalić się aż 4 statuetkami zdobytymi w latach 2012, 2013, 2016 i 2017.

Organizatorem konkursu jest Bank Administration Institute (BAI), jedno z największych stowarzyszeń instytucji finansowych, działające nieprzerwanie od 1924 r. Nagrody za innowacje BAI przyznaje od 8 lat.