AnaCap nowym właścicielem FM Banku PBP SA

Wczoraj nastąpiła finalizacja umowy sprzedaży, na mocy której fundusz private equity AnaCap nabył wszystkie akcje FM Banku PBP od ich właścicieli: Abris Capital Partners oraz  akcjonariusza mniejszościowego. Tym samym nowym właścicielem banku został fundusz private equity AnaCap.

AnaCap jest przekonany, że FM Bank PBP stanowi bardzo atrakcyjne przedsiębiorstwo i dysponuje potencjałem pozwalającym wykorzystać zalety polskiego rynku: rynku dużego, odpornego na kryzysy kraju o silnej gospodarce, na którym usługi finansowe wciąż pozostają jednak mniej rozwinięte niż na podobnych rynkach europejskich. Polska posiada dużą i wciąż rosnącą liczbę mikro- i małych przedsiębiorstw, a także duże grono średnio zasobnych konsumentów z rosnącą pulą rozporządzalnych dochodów.

AnaCap zamierza zintensyfikować działalność banku w sektorach mikro- i małych przedsiębiorstw, jak również w sektorze konsumenckim. Jednym z elementów tego planu jest znaczące dokapitalizowanie banku od samego początku współpracy, a także trwałe wsparcie w dążeniu do pełnej optymalizacji doświadczenia i potencjału FM Banku PBP.

AnaCap to jeden z największych i najbardziej doświadczonych inwestorów private equity działających w europejskim sektorze usług finansowych. W ostatniej dekadzie AnaCap dokonał szeregu udanych inwestycji, w tym czterech w instytucje bankowe: Aldermore, który z powodzeniem zadebiutował w lutym 2015 r. na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych, uzyskując kapitalizację na poziomie ok. 1 mld GBP, Equa bank w Czechach, MeDirect w Belgii oraz MedBank na Malcie.

AnaCap zarządza funduszami o wartości 2,9 mld EUR, pochodzącymi od renomowanych, globalnych inwestorów. Strategia AnaCap opiera się na wysoce wyspecjalizowanym i analitycznym podejściu w wyszukiwaniu innowacyjnych przedsiębiorstw w atrakcyjnych niszach rynkowych. Rolą AnaCap jest zapewnienie silnego, zmotywowanego zespołu kierowniczego, zaplecza kapitałowego, ukierunkowania strategicznego oraz doświadczenia operacyjnego, pozwalających budować efektywne i skalowalne przedsiębiorstwo. FM Bank PBP S.A. to pierwsza inwestycja AnaCap na polskim rynku.

źródło: FM Banku PBP