Bank BNP Paribas finansuje ekspansję spółki Bielenda Kosmetyki

Bank BNP Paribas udzielił finansowania transakcji nabycia pakietu większościowego w spółce Bielenda Kosmetyki Naturalne sp. z o.o. przez jeden z wiodących funduszy private equity w Europie Środkowo – Wschodniej, Innova/6 SCA §SICAV z grupy Innova Capital. Transakcja obejmuje jednoczesne przejęcie przez Bielendę marek Soraya i Dermika, które wzmocni jej pozycję wiodącej polskiej firmy kosmetycznej. Pakiet finansowania strukturyzowanego w kwocie 215 mln zł umożliwi realizację transakcji, zapewni środki na inwestycje w rozwój i bieżącą działalność spółki.

Zespół BNP Paribas Structured Finance był współodpowiedzialny za strukturyzację oraz udzielenie finansowania w formule club deal z udziałem na poziomie 50%. Bank BNP Paribas pełni rolę Organizatora i Agenta ds. Zabezpieczeń.

Kompleksowy pakiet finansowania w łącznej wysokości 215 mln złotych obejmuje finansowanie transakcji nabycia udziałów oraz finansowanie spółki operacyjnej przeznaczone na inwestycje w dalszy rozwój, jak również kredyt obrotowy.

– Wzmacnianie polskiego biznesu w tym szczególnie trudnym czasie jest naszym priorytetem i przywilejem. Cieszymy się, że dzięki ugruntowanym relacjom z Innova Capital, możemy umacniać naszą współpracę ze spółką Bielenda Kosmetyki . Niezależnie od pakietu finansowego związanego z przejęciem, przyznane zostały środki, które wesprą codzienną działalność spółki i pozwolą jej realizować plany rozwojowe – tłumaczy Łukasz Pobudejski, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.

Bielenda Kosmetyki Naturalne należy do najważniejszych graczy na polskim rynku kosmetycznym i zajmuje pierwsze miejsce wśród krajowych producentów kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Rozszerzenie portfela spółki o dwie silne, rozpoznawalne marki – Soraya i Dermika – pozwoli Bielendzie dodatkowo umocnić pozycję lidera w tym segmencie rynku. W wyniku konsolidacji powstanie wiodąca grupa kosmetyczna w Polsce o dużej dywersyfikacji docelowych grup klientów, kanałów sprzedaży i przedziałów cenowych. Nowoutworzona grupa będzie osiągać roczne przychody powyżej 200 mln złotych i dysponować dużym potencjałem dalszego dynamicznego wzrostu w Polsce oraz za granicą.

Bielenda Kosmetyki Naturalne to jedna z najszybciej rozwijających się spółek na polskim rynku kosmetycznym. W ciągu ostatnich trzech lat jej przychody rosły co roku średnio o ponad 20%. To wynik znacznie powyżej średniej rynkowej w tym okresie. Własny dział badawczo-rozwojowy i zespół kreatywnych technologów i kosmetologów pozwalają na tworzenie coraz doskonalszych receptur. Wyjątkowe kompetencje spółki potwierdzają liczne produkty, które w swojej historii z powodzeniem wprowadziła na rynek.