Bank Pekao – lider w finansowaniu ze wsparciem EFI, podpisał umowę z BGK na realizację portfelowej linii gwarancyjnej z regwarancją EFI

29 października br. Bank Pekao podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na realizację portfelowej linii gwarancyjnej z regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) w ramach unijnego programu COSME. To kolejna umowa, dzięki której Bank Pekao – niekwestionowany lider w realizacji programów z EFI, będzie udzielał firmom preferencyjnych kredytów.

Kredyty z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego i regwarancją Europejskiego Funduszu Europejskiego skierowane są do małych i średnich firm, niezależnie od profilu prowadzonej działalności. W ramach tej linii oferowane są zarówno kredyty inwestycyjne jak i obrotowe. Wartość udzielanego kredytu nie może przekroczyć 600 tys. złotych. Maksymalna wysokość bezpłatnej gwarancji udzielonej przez BGK to 80% kwoty kapitału kredytu. Zabezpieczenia dodatkowe zostały ograniczone do minimum.

8 lat temu Bank Pekao podpisał pierwszą umowę gwarancyjną ze wsparciem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Tego typu formuła finansowania okazała się być trafnym wyborem. Programy spodobały się przedsiębiorcom, gdyż nie wymagają przygotowywania żadnych dodatkowych dokumentów, potrzebnych przy innych programach ze wsparciem unijnym, a przede wszystkim oferują lepsze warunki finansowania. Do tej pory, Bank Pekao udzielił rekordowej na rynku polskim liczby kredytów z gwarancją EFI (zarówno ilościowo jak i wartościowo). Dlatego jesteśmy pewni, że dzięki nowej umowie z BGK i naszemu wieloletniemu doświadczeniu, jeszcze więcej mikro i małych przedsiębiorców będzie mogło rozwijać się dzięki preferencyjnemu finansowaniu – mówi Emanuele Cacciatore, Dyrektor Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao S.A.

Od 2007 roku Bank Pekao oferuje innowacyjne produkty kredytowe dzięki unikalnej na polskim rynku, bezpośredniej współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI). W ramach „Wieloletniego Programu dla MŚP” (MAP), programu „Konkurencyjność i Innowacja” (CIP) oraz „Instrumentu Podziału Ryzyka” (RSI) Bank udzielił prawie 12 tys. kredytów o wartości 2,4 mld złotych, co sprawia, że jest niekwestionowanym liderem w rozpowszechnianiu tych instrumentów finansowych na rynku polskim.

Zaletą programów ze wsparciem EFI jest wysoka efektywność wykorzystania środków unijnych: 1 złoty wsparcia z budżetu unijnego przekłada się na 60 złotych inwestycji.

W 2014 r. Bank Pekao wraz z EFI wydał publikację „Unijna gwarancja sukcesu. Historie wsparcia i rozwoju polskich firm”, gdzie przedstawiono sylwetki 20 mikro i małych firm, które skorzystały z finansowania z gwarancją EFI.

źródło: Bank Pekao SA