Bezpieczny rok szkolny z AXA DIRECT

Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem, na ulicach pojawiają się rodzice, którzy w pośpiechu odwożą swoje dzieci na lekcje. Łatwiej wtedy o kolizję lub wypadek, dlatego też warto pamiętać o bezpieczeństwie na drodze i wykupić ubezpieczenie NNW. AXA DIRECT oferuje je już od 10 zł w skali roku.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, wsiadając z dzieckiem do samochodu, są podstawowe zasady bezpieczeństwa określające m.in. sposób przewożenia młodych pasażerów. Dziecko, które nie osiągnęło 150 cm wzrostu, obowiązkowo powinno podróżować w foteliku. Wyjątek, dotyczący jedynie tylnego siedzenia, dopuszczany jest w dwóch sytuacjach:

  • kiedy dziecko ma powyżej 135 cm wzrostu i ze względu na jego wagę i wzrost nie można dobrać fotelika,
  • kiedy dziecko ma minimum 3 lata, towarzyszy mu dwoje innych dzieci w fotelikach i nie można zainstalować trzeciego.

Fotelik powinien być dobrany zarówno do wagi, jak i wzrostu podróżującej w nim osoby. Warto również sprawdzić atesty i upewnić się, że został on zamontowany w prawidłowy sposób. Powyższe czynności są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w podróży.

Kolejnym niezwykle ważnym zagadnieniem są piesi użytkownicy dróg. Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Choć oczywiście warto stosować tę zasadę również w obszarze zabudowanym, nie jest to obligatoryjne, dlatego też kierowcy powinni zachować tam szczególną ostrożność.

Warto zapewnić sobie i pasażerom dodatkowe świadczenie w razie wypadku komunikacyjnego. W tym celu przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC, należy zdecydować się również na NNW – dla kierowcy (NNWK) lub dla pasażerów (NNWP). Druga opcja, która obejmuje wszystkich pasażerów podróżujących samochodem, zainteresuje zapewne większe rodziny. Jedną z zalet tego ubezpieczenia jest fakt, że z wypłatą świadczenia za szkody nie trzeba czekać na zakończenie leczenia i orzeczenie komisji lekarskiej. Podstawą do jego wypłaty jest odniesione w wypadku uszkodzenie ciała.

Choć o opisanych wyżej zasadach trzeba pamiętać przez cały rok, wrzesień to dobry czas na zweryfikowanie, czy przypadkiem nie popełniamy błędów podczas wykonywania codziennych czynności związanych z odwożeniem dziecka do szkoły.

źródło: Axa Direct