BIK Score Hunter – gra edukacyjna o zarządzaniu finansami

BIK wprowadził na rynek unikalną platformę edukacyjną o nazwie Score Hunter, skierowaną dla każdego, kto miał jakiekolwiek zobowiązanie kredytowe lub zamierza skorzystać z kredytu. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować na scorehunter.pl ma szansę podnieść swoje kwalifikacje z zakresu budowania własnej wiarygodności finansowej, ale także zdobędzie praktyczną wiedzę, jak chronić własne dane osobowe, zastrzec zgubiony dowód i uniknąć konsekwencji wyłudzenia kredytu na naszą tożsamość.

Biuro Informacji Kredytowej nie tylko wspiera konsumentów, firmy oraz instytucje finansowe w dostarczaniu informacji o historii kredytowej Polaków, ale także od wielu lat oferuje swoim konsumentom szereg działań edukacyjnych z zakresu właściwego zarządzania swoimi finansami. Najnowsze z nich to internetowe narzędzie dydaktyczne – gra Score Hunter, łącząca aspekt edukacyjny i rozrywkowy, stwarzająca możliwość eksperymentowania w świecie gry, by w efekcie zdobytą wiedzę i wnioski wykorzystać w praktyce, w realnym świecie.

Obecnie z różnych form kredytowania korzysta w Polsce 15,3 mln dorosłych Polaków, a w bazie BIK odnotowanych jest ponad 23 mln historii kredytowych. Co druga osoba w Polsce posiada kredyt, wielu testuje rozmaite usługi w kilku bankach w tym samym czasie, używa bankowości elektronicznej, wnioskuje o kredyty i pożyczki. To wszystko powinniśmy robić świadomie wiedząc także, że do tematów takich jak kredyt hipoteczny trzeba się rzetelnie przygotować m.in. budując swoją wiarygodność finansową.

Na czym polega gra?

Score Hunter to gra, która przenosi użytkownika w świat tematów niełatwych, lecz opowiedzianych w przystępny sposób, z lekkim przymrużeniem oka. Wystarczy zarejestrować się na scorehunter.pl i włączyć do gry. Całość podzielona jest na kilka sekcji tematycznych: wiarygodność kredytowa, kradzież tożsamości, Alerty, BIK ogólnie oraz sekcja video.

Za wykonanie prostych zadań i quizów oraz prawidłowe odpowiedzi, przyznawane są punkty, które można wymienić na nagrody, o ile jest się szybszym niż inni gracze. Dla kreatywnych i spragnionych rywalizacji użytkowników opracowano tzw. wyzwania, czyli specjalny typ zadań, dzięki którym zdobywa się dodatkowe punkty. W każdej chwili, na własnym koncie, można sprawdzić liczbę zdobytych punktów, oraz swoją pozycję na tle innych graczy.

W powiadomieniach znajduje się lista wszystkich własnych aktywności na platformie. Pomocą służą materiały edukacyjne, m.in. artykuły, porady ekspertów w formatach video. Specjalnie opracowana baza wiedzy nie pozwala błądzić w grze, na bieżąco wspiera wiedzą w dowolnym momencie, w którym użytkownik potrzebuje pomocy, pozwala powrócić do wszystkich materiałów video, wykorzystanych do gromadzenia punktów. Każdy z graczy może również samodzielnie stworzyć własny profil użytkownika.

Wiedza finansowa w praktyce

Jak wynika z badania „Egzamin wiedzy finansowej”, przygotowanego dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org*, ponad połowa Polaków przyznaje, że informacji z zakresu finansów szuka sporadycznie lub wcale ponieważ nie widzi celowości posiadania takiej wiedzy. Znajduje to swoje odzwierciedlenie również w wynikach badania przeprowadzonego w 2016 r. przez OECD**, w którym 51 tys. osób z 30 krajów  odpowiadało na takie same pytania dotyczące poziomu wiedzy oraz postaw. Polska znalazła się na ostatnim miejscu.

Za niską pozycję Polski w generalnym zestawieniu odpowiadają m.in. czynniki związane z zachowaniami finansowymi. Tylko 55 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że przed dokonaniem zakupu próbuje oszacować czy może sobie na niego pozwolić. Jeszcze mniej osób wskazało, że szczegółowo monitoruje swoje finanse. Tylko 32 proc. badanych zadeklarowało, że stara się osiągnąć wyznaczone wcześniej cele finansowe.

Właśnie w oparciu o te przesłanki oraz starając zmierzyć się z niesłusznym przekonaniem, iż posiadanie wiedzy finansowej jest bezcelowe, przygotowana została platforma edukacyjna Score Hunter.

– Score Hunter to propozycja  dla osób, które chcą sprawdzić się w niełatwej dziedzinie finansowej. Prawie połowa dorosłych Polaków korzysta z różnych form finansowania. Powinniśmy więc posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o tym jak robić to bezpiecznie i odpowiedzialnie. Do współpracy przy produkcji filmów video, zaprosiliśmy blogerów i youtuberów, takich jak Jan Favre (Stay Fly), Marek Hoffmann (AdBuster), Adam Drzewicki (Matura to bzdura) oraz Natalia Tur (Nishka). W produkcję zaangażowanych było również kilkoro wolontariuszy – pracowników BIK. Na BIKTV, dostępnym na kanale YouTube, można oglądać zapis wszystkich filmów video, dostępnych w grze. – mówi Małgorzata Bielińska, Dyrektor ds. Edukacji Grupy BIK. – W lekki, przystępny a zarazem nowoczesny sposób, jakim jest gra,  chcemy przekazać wiedzę na temat korzyści płynących z posiadania dobrej historii kredytowej, przypomnieć o konieczności chronienia swoich danych osobowych i pokazać, w jaki sposób kształtuje się wiarygodność finansową. Mniej zorientowanym chcemy uświadomić czym zajmuje się BIK, co to jest scoring albo z czym wiąże się poręczenie kredytu – dodaje Małgorzata Bielińska.

Metryka gry Score Hunter

Firma: BIK
Branża: IT, finanse
Obszar tematyczny: wiarygodność finansowa, ochrona tożsamości
Producent wykonawczy: Gamfi
Gra Score Hunter obsługiwana jest na komputerach i urządzeniach mobilnych (na monitorach dotykowych, oraz tabletach i smartfonach).

* Egzamin wiedzy finansowej,  przygotowany dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org przez Maison & Partners, wrzesień 2017
** OECD/INFE International Survey of Adult Financial Literacy Competencies, 2016