CarSharing jako pojazd zastępczy – pierwsze takie rozwiązanie uruchomiła ERGO Hestia

Teraz po sergotłuczce lub wypadku kierowcy będą mogli zdecydować się na wynajem auta w ramach programu CarSharing. ERGO Hestia razem z wypożyczalnią aut PANEK w Warszawie uruchomiła pilotaż ekologicznych samochodów zastępczych na godziny.

Innowacyjne rozwiązanie w pierwszym etapie jest ograniczone do Warszawy, ale już teraz w stolicy dostępnych jest 300 takich aut, co zapewnia dostępność na terenie całego miasta.

System jest prosty i intuicyjny. Klienci zainteresowani CarSharingiem po instalacji aplikacji będą mogli wybrać zaparkowane najbliżej nich auta. Przez pierwszych 5 dni otrzymają od ERGO Hestii na swoje konto w aplikacji 100 zł za każdy dzień na wykorzystanie w ramach CarSharingu. Kolejne dni są naliczane zgodnie okresem, w jakim przysługiwałby im pojazd zastępczy. Kwota ulega kumulacji. Klienci, którzy mniej korzystają z pojazdu jednego dnia, mogą korzystać z niego częściej w kolejnych.

Nowy system znacząco różni się od klasycznego pojazdu zastępczego, z którego korzystali dotychczas poszkodowani, również pod względem kosztów, które ponosili poszkodowani. Teraz w ramach ryczałtu klienci nie będą musieli martwić się o koszty paliwa czy parkowania na obszarze, gdzie będą dostępne auta w systemie CarSharing. Niewykorzystaną kwotę klienci będą mogli wykorzystać jeszcze przez 3 miesiące po zakończeniu wynajmu na czas naprawy auta.

– Zdecydowaliśmy się wypróbować to rozwiązanie z kilku powodów – mówi Kazimierz Majdański, dyrektor zarządzający Biurem Likwidacji Szkód ERGO Hestii. Po pierwsze carsharing to trend, który już sprawdza się na świecie i pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy stanie się on powszednim rozwiązaniem w Polsce. ERGO Hestia znana jest z wyznaczania trendów, dlatego postanowiliśmy wypróbować kolejną nowość. Wierzę, że w ten sposób zrealizujemy potrzebę wielu osób, które dziś chcą wykorzystywać auto wtedy, gdy go rzeczywiście potrzebują. Między innymi dlatego klienci będą mogli wykorzystać doładowaną przez nas kwotę na indywidualnym koncie przez okres kolejnych trzech miesięcy po zakończeniu teoretycznego wynajmu. Nasze statystyki pokazują, że będzie to z korzyścią dla klienta – zarówno pod względem czasowym, jak też finansowym. Nie bez znaczenia jest również ekologiczna flota, którą dysponuje firma PANEK. 300 samochodów, które są do dyspozycji naszych klientów, to hybrydowe Toyoty Yaris – argumentuje Kazimierz Majdański.

– Z ERGO Hestią współpracujemy od lat udostępniając pojazdy zastępcze w tradycyjnym wynajmie. Cieszymy się, że nasz nowy model współpracy, tak zwanych „samochodów na minuty” mogliśmy wdrożyć właśnie z ERGO Hestią. CarSharing to nie tylko nowoczesna forma transportu – to trend, możliwość realnego wpłynięcia na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń w miastach i dostępność miejsc parkingowych. Jak podają badania wykorzystując CarSharing i planując podróż samochodem na minuty robimy to nawet trzy razy wydajniej. Przejeżdżamy mniej kilometrów, zyskujemy na czasie i przy okazji wpływamy na ogół transportu i przepustowość ruchu w miastach. Nasza usługa będzie już niebawem dostępna w innych większych polskich aglomeracjach. Coraz więcej osób chce korzystać z CarSharingu, wiele rezygnuje z samochodu prywatnego, który przez ponad 90% czasu jest nieużywany. Poza samym autem zastępczym, w ramach naszej usługi, ERGO Hestia dała swoim klientom wolność. Nie muszą się oni martwić o tankowanie i parkowanie, a z usługi mogą korzystać wtedy, kiedy jest im to potrzebne nawet do 3 miesięcy po szkodzie – dodaje Katarzyna Panek, rzecznik prasowy PANEK S.A.

Celem projektu, oprócz zapewnienia pojazdu zastępczego w ramach likwidacji szkody z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, jest wykorzystanie programu do promocji idei ekonomii współdzielenia i ekologii.

Klienci w każdej chwili mogą zrezygnować z pojazdu CarSharingowego i wrócić do klasycznego wynajmu pojazdu zastępczego. Dni, za które naliczony został ekwiwalent, zostaną odjęte od dni, w których przysługuje im pojazd zastępczy. Kwota dodawana na konto klienta w aplikacji to zamiennik wynajmu. W rozumieniu autorów projektu lepszy niż gotówka, bo przeznaczony rzeczywiście na mobilność klienta – pojmowaną nowocześnie i ekologicznie.