Dom Polski w Davos w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego 2019

Jesteśmy otwarci, żeby rozpocząć dyskusję na temat ubezpieczeń przyszłości – podkreśla Paweł Surówka, prezes PZU.

Polski ubezpieczyciel był jednym z inicjatorów (obok Banku Pekao S.A.) powstania polskiego pawilonu “Domu Polskiego” podczas zeszłotygodniowego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W pawilonie odbywały się wydarzenia promujące Polskę, debaty oraz rozmowy biznesowe z udziałem zagranicznych gości. W oficjalnym otwarciu Domu Polskiego wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Pawilon odwiedził również premier Mateusz Morawiecki.

PZU zorganizowało w Davos debaty z udziałem światowych ekspertów. Jedna z nich dotyczyła wykorzystania nowoczesnych technologii w rozwoju powszechnie dostępnej opieki medycznej.

Rosnąca potrzeba przeprowadzenia systemowych zmian, które zapewniłyby powszechny dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, była jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego.

W trakcie debaty zorganizowanej przez PZU wspólnie z Financial Times w polskim pawilonie eksperci rozmawiali o tym, jak w obliczu dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii może wyglądać przyszłość światowego rynku usług medycznych.

“Grupa PZU pracuje nad rozwiązaniami, nad którymi pracuje cały świat. Jesteśmy otwarci na to, żeby rozpocząć i prowadzić aktywną dyskusję na temat tego, jak będą wyglądały ubezpieczenia w przyszłości, w tym przypadku ubezpieczenia zdrowotne” – zaznaczył prezes PZU.

Dodał, że dla polskiego ubezpieczyciela służba zdrowia jest dziedziną, której waga rośnie. “Chcemy, żeby w Polsce były wdrożone najlepsze praktyki, nie tylko najbardziej innowacyjne, ale najlepsze, najbardziej efektywne, po to, żeby móc zaoferować Polakom najlepszą ochronę zdrowia, która dzisiaj robi ogromny postęp, właśnie dzięki technologii” – zauważył.

Kolejna debata dotyczyła cyfryzacji, która jest obserwowanym na całym świecie megatrendem, a zarazem szansą na dalszy rozwój Polski. Kraje Europy Środkowo-Wschodnia to tzw. Digital Challengers, którzy posiadają potencjał, żeby dogonić liderów cyfryzacji w Unii Europejskiej.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez ekspertów z McKinsey & Company Polska znajduje się wśród dziesięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej określanych jako Digital Challengers. Wskaźniki cyfryzacji tej grupy są niższe niż państw jak Francja, Niemcy czy Szwecja. Jednak Polska ma duży potencjał, żeby wkrótce dogonić liderów. Między 2012 a 2016 rokiem polska gospodarka cyfrowa rosła o 7 proc. rocznie. Było to dwukrotnie więcej niż w krajach Wielkiej Piątki UE (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy). Szacuje się, że do 2025 roku przyspieszenie rozwoju gospodarki cyfrowej może dostarczyć gospodarce Polski około 275 miliardów złotych.

W Domu Polskim w Davos odbyła się również “Polska Noc”, podczas której międzynarodowi goście Światowego Forum Ekonomicznego mieli okazję poznać z bliska polską kulturę i posmakować kuchni znad Wisły. Wydarzenie zainaugurował prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu wziął też udział polski narciarz wysokogórski i himalaista Andrzej Bargiel.

“Ogromnie się cieszę z miejsca, w którym jesteśmy, w którym się znajdujemy (…) Polska, jako państwo, jako miejsce otwarte dla inwestycji, jako świetnie rozwijająca się gospodarka, jest tutaj obecna dzięki Polish House” – podkreślał prezydent w Davos.

Projekt Domu Polskiego został zorganizowany w ramach kampanii #PolandCanDoNation, która ma na celu promocję Polski. Polska miała swój pawilon w Davos po raz pierwszy.

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego spotykają się przedstawiciele rządów, biznesu, organizacji pozarządowych i nauki z całego świata. 49. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywało się od 22 do 25 stycznia. Tematem przewodnim była Globalizacja 4.0.