Duet fotografików, RongRong & inri, otrzyma nagrodę konkursu Sony World Photography Awards 2016

Znamy już laureatów nagrody za wybitny wkład w fotografię, przyznawanej w ramach największego na świecie konkursu fotograficznego.

  • Chińsko-japońskie małżeństwo uprawiające fotografię artystyczną ma ogromny wpływ na całą współczesną fotografię w Azji
  • Pierwsza w Europie wystawa prac duetu RongRong & inri, obejmująca także fotografie ze zbierającej znakomite recenzje serii Tsumari Story, będzie częścią wystawy Sony World Photography Awards
  • Zdjęcia dostępne są na stronie press.worldphoto.org

„Ta nagroda zachęca nas do włożenia jeszcze większego wysiłku w rozwój fotografii. Wierzymy w to, co robimy, co wybraliśmy i co naprawdę kochamy” – RongRong & inri

Luty 2016 r. — Tegoroczną nagrodę za wybitny wkład w fotografię, przyznawaną w ramach konkursu Sony World Photography Awards, otrzyma RongRong & inri: znane małżeństwo fotografików , które wywiera ogromny wpływ na współczesną fotografię w Chinach i innych krajach Azji.

Oboje fotograficy zyskali duże uznanie. Krytycy doceniają ich drogę artystyczną i znaczący wpływ na azjatycką fotografię.

Zdjęcia duetu RongRong & inri są odbiciem ich własnego, intymnego świata i wyznaczają nowe kierunki w tradycyjnych technikach obróbki czarno-białej fotografii w ciemni. Fotograficy są także założycielami pierwszego w Chinach centrum sztuki poświęconego fotografii — Three Shadows Photography Art Centre. W 2015 r. z ich inicjatywy odbył się festiwal fotografii Jimei x Arles Photo Festival, zorganizowany we współpracy z twórcami europejskiego festiwalu Les Rencontres d’Arles.

Chiński fotograf RongRong i japońska artystka znana jako inri odbiorą nagrodę 21 kwietnia w Londynie, na uroczystej gali Sony World Photography Awards.

Z tej okazji w dniach od 22 kwietnia do 8 maja w londyńskim Somerset House odbędzie się specjalna wystawa aktualnych i dawnych prac duetu RongRong & inri. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w ramach tegorocznej wystawy Sony World Photography Awards, a kuratorką wystawy będzie Zelda Cheatle. Po raz pierwszy publiczność spoza Azji będzie miała okazję podziwiać tak szeroki wybór prac chińsko-japońskiego duetu. Wystawa stanie się między innymi okazją do europejskiej premiery fotografii z najnowszej, wysoko ocenianej przez krytyków serii Tsumari Story.

Organizatorem Sony World Photography Awards, największego na świecie konkursu fotograficznego, jest World Photography Organisation (WPO). W poprzednich latach laureatami nagrody za wybitny wkład w fotografię zostali Eve Arnold, William Klein, Marc Riboud, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Elliott Erwitt, Bruce Davidson i Phil Stern.

Dyrektor kreatywna WPO, Astrid Merget Motsenigos, tak mówi o wyborze prac duetu RongRong & inri:

„Wkład RongRong & inri w fotografię to dużo więcej niż tylko ich wieloznaczne, wyjątkowe zdjęcia. Przez ponad piętnaście lat oboje zrobili bardzo dużo dla całej branży, a zwłaszcza swojej społeczności, gdzie tworzyli miejsca i zasoby, z których mogą korzystać artyści. Ich prace oddają niezwykłą intymność, jaka łączy ich od wielu lat, i ukazują wyjątkowe interpretacje różnych zjawisk w formie wysoko ocenianych serii zdjęć, kolaży i instalacji.

Mimo swoich osiągnięć RongRong & inri nie są szeroko znani na świecie. World Photography Organisation postanowiła to zmienić, doceniając ich ogromny wpływ na społeczność fotograficzną w Azji”.

Christopher Phillips, kurator z Międzynarodowego Centrum Fotografii (International Center of Photography) w Nowym Jorku, chwali wybór organizatorów:

„RongRong & inri od dłuższego czasu byli już znani ze swoich twórczych prac, a w 2007 r. stworzyli w Pekinie Three Shadows: pierwsze w Chinach niezależne centrum sztuki poświęcone wyłącznie fotografii. Poprzez liczne wystawy, publikacje, międzynarodowe konferencje i coroczne nagrody dla młodych chińskich fotografów centrum Three Shadows zrobiło dla popularyzacji i doceniania fotografii więcej niż jakakolwiek inna organizacja w Chinach”.

Sami fotograficy, RongRong & inri, tak komentują wyróżnienie i przygotowywaną wystawę:

„Czujemy się niezwykle zaszczyceni faktem przyznania nam przez jury Sony World Photography Awards nagrody za wybitny wkład w fotografię. Kiedy osiem lat temu zdecydowaliśmy się założyć Three Shadows Photography Art Centre, nawet nie wyobrażaliśmy sobie, dokąd nas to zaprowadzi. Jesteśmy bardzo wdzięczni za słowa zachęty i wsparcie, jakie otrzymywaliśmy przez te wszystkie lata. To właśnie im zawdzięczamy dzisiejsze uznanie. Ta nagroda zachęca nas do włożenia jeszcze większego wysiłku w rozwój fotografii. Wierzymy w to, co robimy, co wybraliśmy i co naprawdę kochamy. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali — ale także samej fotografii, która stawia przed nami wciąż nowe wyzwania i możliwości”.

Zdjęcia autorstwa duetu RongRong & inri do celów prasowych można pobrać ze strony press.worldphoto.org

Kontekst

Kiedy w 2000 r. RongRong (Chiny) i inri (Japonia) zaczęli pracować razem, byli już znanymi i cenionymi fotografikami. Choć w chwili spotkania nie mówili tym samym językiem, połączyła ich fotografia.

Obrazy, będące owocem ich twórczej współpracy, są zarazem bardzo osobiste i zrozumiałe dla szerokiej publiczności, bo dotykają najbardziej fundamentalnych motywów ludzkiego doświadczenia.

Krytycy pozytywnie oceniali kolejne serie ich prac, jak Mt. Fuji, in Nature, Liulitun, czy Tsumari Story, ukazujące piękno ludzkiego ciała na łonie natury i w środowisku miejskim. Najnowsze obrazy skupiają się na pięknie i wartości nowych początków w ich wspólnym życiu i otoczeniu, zwłaszcza na tle coraz szybciej zmieniającego się świata.

W 2007 r. RongRong & inri założyli w Caochangdi, artystycznej dzielnicy Pekinu, Three Shadows Photography Art Centre. Centrum, którego siedzibę zaprojektował Ai Weiwei, jest pierwszym w Chinach prywatnym ośrodkiem typu non profit poświęconym wyłącznie fotografii i sztuce wideo. Najnowsza wystawa zorganizowana w Three Shadows nosi tytuł „Chinese Photography: Twentieth Century and Beyond” („Chińska fotografia w XX w. i później”). To pierwsza w Chinach wystawa prezentująca historię fotografii widzianą z chińskiej perspektywy.

Od 2009 r. centrum przyznaje Three Shadows Photography Award — nagrodę dla obiecujących, młodych fotografów. W 2015 r. do użytku oddano nowy ośrodek centrum w mieście Xiamen.

RongRong, który wcześniej współpracował z organizatorami francuskiego festiwalu Les Rencontres d’Arles w ramach Caochangdi Photospring, wspólnie z Arles i Jimei (dzielnicą Xiamen) stworzył w 2015 r. Jimei x Arles Photo Festival. W pierwszej edycji festiwalu wzięło udział niemal 400 artystów, wystawiających łącznie ponad 2 tysiące prac.

Obecnie RongRong & inri dzielą swój czas pomiędzy Pekin a Tokio.

źródło: Sony