Ekonomiści ING wśród najbardziej wszechstronnych zespołów prognostycznych, najcelniej prognozowali m.in. wskaźniki rynkowe

Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego zajął pierwsze miejsce w kategorii „Prognozy wskaźników rynkowych” oraz uplasował się na drugim miejscu w ogólnym rankingu „Prognozy mieszane” obejmującym wskaźniki makro i rynkowe – wynika z kolejnej edycji konkursu krótkoterminowych prognoz  organizowanego przez redakcję Gazety Giełdy „Parkiet”. Zespół ING był też najlepszy w prognozowaniu kursu EUR/PLN.

– Zdobyte wyróżnienie cieszy nas tym bardziej, że ostatnie miesiące w gospodarce były trudne do prognozowania, a trafne prognozy wymagały niestandardowego podejścia. Polska gospodarka radziła sobie dobrze pomimo twardego lądowania gospodarek europejskich. Kurs PLN i polskie obligacje także zyskały pomimo silnej ekspansji budżetowej związanej z cyklem wyborczym. Trafnie oceniliśmy wpływ tych wydarzeń na rynki finansowe – powiedział Rafał Benecki, Dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych ING Banku Śląskiego.

By znaleźć się w prestiżowym gronie najlepszych analityków makroekonomicznych, uczestnicy konkursu (obecnie jest ich 22) muszą pod koniec każdego miesiąca przesłać swoje szacunki dotyczące najważniejszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kolejnym miesiącu oraz wskaźników rynkowych. Ich liczba waha się od 14 do 17 ze względu na to, że w niektórych miesiącach ukazują się istotne dane kwartalne.

Na co dzień raporty analityczne ekonomistów ING w składzie: Rafał Benecki, Jakub Rybacki, Piotr Popławski i Karol Pogorzelski, można śledzić w serwisie ekonomicznym oraz na twitterze: ING Economics Poland