Ericsson wprowadza system 5G w Brazylii

  • Pierwsze testy systemu 5G i IoT w Ameryce Łacińskiej rozpoczną się w Brazylii w roku 2016 we współpracy z América Móvil

  • Celem jest wsparcie brazylijskiego planu cyfryzacji, co pozwoli przyspieszyć rozwój takich branż, jak opieka zdrowotna, edukacja, energetyk, rolnictwo i nowe dziedziny przemysłu.

  • Nowe projekty badawcze 5G ogłoszono we współpracy z Uniwersytetem w São Paulo, Uniwersytetem w Campinas i Federal University of Ceará

Podczas wizyty brazylijskiej prezydent Dilmy Rousseff w siedzibie Ericsson w Szwecji, firma ogłosiła dalsze wsparcie dla Brazylii w realizacji planu cyfryzacji.

Hans Vestberg, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Ericsson powiedział: „ICT może wspierać transformację praktycznie wszystkich sektorów społeczeństwa i branż. Jestem przekonany, że następna generacja mobilnego internetu szerokopasmowego i Internetu Rzeczy przy pomocy 5G pozwoli w dalszym stopniu przyspieszyć możliwości rozwoju takich obszarów, jak opieka zdrowotna, szkolnictwo, usługi energetyczne i rolnictwo oraz nowych branż przemysłu”.

W ramach realizacji brazylijskiego planu cyfryzacji firma Ericsson wraz z América Móvil przeprowadzi pierwsze testy systemu 5G w Brazylii w 2016 roku. System testowy 5G firmy Ericsson to możliwość połączenia innowacyjności z jednoczesnym wdrażaniem rozwiązania 5G, co pozwala operatorom sieci telekomunikacyjnych i partnerom, takim jak instytucje akademickie, opieka zdrowotna oraz dostawcy usług energetycznych i rolniczych na przetestowanie możliwości systemu 5G w czasie rzeczywistym. Ponadto firmy Ericsson i América Móvil przeprowadzą test systemu dla Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT), co pozwoli brazylijskiemu przemysłowi i sektorowi publicznemu na przygotowanie się do transformacji ICT. System testowy IoT skoncentruje się na niskim zużyciu energii, np. w czujnikach o małej mocy stosowanych w odległych obszarach.

„W przypadku 5G koncentrujemy się na zrozumieniu, w jaki sposób systemy będą używane przez społeczeństwo i przemysł. Aby przygotować się do wdrożenia w sieciach  komercyjnych w 2020 roku, firma Ericsson wraz z América Móvil pracuje nad pierwszym systemem testowym 5G w Brazylii w celu pokazania naszej przewagi względem konkurencji. Jednocześnie przenosimy badania z laboratoriów do działających sieci.

Pracujemy nad rozwojem Brazylii już od 1924 roku i jestem dumny, że kontynuujemy wprowadzanie wiodącej na rynku technologii we wspieraniu dalszego rozwoju tego kraju”.

Ponadto, oprócz wcześniej ogłoszonych badań nad systemem radiowym 5G z Federal University of Ceará (UFC), firma Ericsson ogłosiła dziś wprowadzenie dodatkowych programów z University of São Paulo (USP) i University of Campinas (UNICAMP) na rok 2017:

  • Systemy cyber-fizyczne we współpracy z USP i UNICAMP: sieci komunikujące się bez udziału człowieka; autonomiczne systemy komunikacji oparte na czujnikach. Mogą one przykładowo stanowić fundament dla systemów drogowych, które komunikują się z odpowiednimi władzami w przypadku niebezpieczeństwa, systemów pogodowych monitorujących warunki meteorologiczne czy samodzielnie jeżdżących samochodów.
  • MiMo (multiple-input multiple-output) we współpracy z UFC: konstrukcja nadajnika-odbiornika z wieloma antenami na stacjach bazowych i systemach terminali użytkowników (MiMo) dla 5G. Celem jest zwiększenie pojemności istniejących bezprzewodowych systemów komunikacji. Znaczące. .
  • D2D (Intelligent radio resource allocation) we współpracy z UFC: kontrola i wdrażanie jakości usługi (Quality of Service) w systemach 5G. Dzięki zastosowaniu algorytmów i technik alokacji zasobów radiowych zakłada się uzyskanie większej prędkości i satysfakcji użytkowników w systemach komunikacji mobilnej 5G.

Dzięki unikalnym doświadczeniom w zakresie każdej generacji sieci mobilnych, firma Ericsson jest liderem technologicznym i pionierem ewolucji 5G. Firma Ericsson pełniła rolę głównego koordynatora dla METIS I, kładąc fundament pod system 5G i w dalszym ciągu pełni tę rolę dla METIS II, zmierzając ku rozwojowi i standaryzacji systemu 5G. Firma cieszy się długą tradycją w zakresie współpracy i badań, które prowadzą do dalszego rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. Radiowy system testowy Ericsson osiągnął przepustowość 5 Gb/s w 2014 roku – po raz pierwszy na świecie – a firma przeprowadza obecnie próby i pomiary zewnętrzne. Celem jest pełne wdrożenie komercyjne do 2020 roku

Dzięki globalnemu działowi badań i rozwoju, firma Ericsson prowadzi proces ewolucji nowych technologii w bliskiej współpracy z wiodącymi uniwersytetami technicznymi i instytutami badawczymi, w tym brazylijskimi. Firma ma również bogate doświadczenia w zakresie transformacji branż i prowadzi kilka globalnych programów w konkretnych branżach. Wyniki ich działania są wykorzystywane w programach cyfryzacji na całym świecie. Dzięki ponad 37 000 patentom firma Ericsson dysponuje jednym z największych w branży portfelem produktów i usług.

źródło: Ericsson