Ferie z PKO Bankiem Polskim

Do 14 lutego, uczniowie szkół w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskimmają ferie zimowe. Dla dzieci to czas beztroski, wyjazdów i zajęć poza domem, ale też swoisty test samodzielności, również finansowej. Rodzice, chcący zapewnić bezpieczeństwo pociechom, a sobie komfort kontroli nad ich wydatkami, korzystają z dedykowanych najmłodszym produktów bankowych. Do najpopularniejszych należą karty przedpłacone PKO Junior oraz PKO Konto Dziecka, które posiada już ponad 200 tys. dzieci do 13 roku życia.

Do preferowanych przez dzieci i ich rodziców form spędzania ferii niezmiennie należą wyjazdy na zimowiska oraz zorganizowane zajęcia w miejscu zamieszkania, np. warsztaty artystyczne, naukowe, komputerowe czy kulinarne. Bez względu na formę wypoczynku, ferie to czas na przyjemności, nierozerwalnie związany z finansami i ich bezpieczeństwem.

Bezpiecznie z kartą

Praktyczną i bezpieczną formą zapewnienia dzieciom środków finansowych są karty przedpłacone, np. PKO Junior PKO Banku Polskiego. Ich właścicielem zawsze jest osoba dorosła, mogąca przekazać je w użytkowanie dziecku i zasilać dowolnymi kwotami. W ofercie znajdziemy zarówno klasyczne plastiki, jak i bardziej nietypowe karty w postaci zbliżeniowych naklejek na telefon, czy breloków (tzw. „Śmigacz PKO Junior”). Tradycyjne karty pozwalają realizować płatności, zarówno w kraju, jak i za granicą, a także wypłacać gotówkę z ponad 3 tys. bankomatów PKO Banku Polskiego. Każdy z nich automatycznie rozpoznaje „dziecięcą” kartę (zabezpieczoną nadanym przez rodzica hasłem PIN) i wyświetla komunikat dostosowany do młodego użytkownika – zarówno pod względem graficznym, jak i językowym. Co ważne, rodzice mają całkowitą kontrolę nad wydatkami dziecka. Korzystając z Aplikacji Rodzica w serwisie iPKO, dorośli mają pełny wgląd w historię transakcji, płatności dokonywanych przez dziecko, mogą nadzorować operacje, kontrolować stan konta i w każdej chwili zdecydować o jego zasileniu. Wszystkie rodzaje kart, ich posiadaczom, umożliwiają również dokonywanie płatności internetowych. Do najpopularniejszych kart należą te z wizerunkami postaci z kreskówek Cartoon Network, a wśród tzw. „Śmigaczy” – maskotka-Żyrafka. Ceny klasycznej karty i naklejki zbliżeniowej PKO Junior to 15 zł, a koszt tzw. „Śmigacza” – 30 zł (prostokąt silikonowy z kartą SIM) lub 50 zł (maskotka-Żyrafka wraz z kartą SIM).

Najmłodsi o kartach i bankomatach. Przygoda z bankomatem zaczyna się od wytłumaczenia dziecku zasad jego działania. A najlepiej robią to rówieśnicy, którzy już płacą w sklepach i wypłacają pieniądze z bankomatów. Dzięki temu uczą się zarządzać swoim mini budżetem. Zobacz wideo – najmłodsi o kartach i bankomatach.

Płatności mobilne

Inną, bezpieczną i kontrolowaną przez rodziców formą zapewnienia środków dzieciom do 13 roku życia są płatności mobilne. Umożliwia to tzw. portmonetka IKO, pozwalająca robić drobne zakupy i wypłaty z bankomatów. Aby dać taką szansę dziecku wystarczy, że rodzice zainstalują w jego telefonie aplikację IKO i zarejestrują ją w serwisie portmonetka.pkobp.pl zaznaczając, że użytkownikiem produktu będzie dziecko. W aplikacji mobilnej IKO aktywna jest także funkcja płacenia zbliżeniowo telefonem – do 50 zł bez potrzeby użycia kodu PIN. Dobrym rozwiązaniem jest takżeczek BLIK, czyli dziewięciocyfrowy numer generowany przez rodzica w aplikacji IKO.

Konto Dziecka

Rośnie zainteresowanie rodziców bankowymi produktami dla najmłodszych. Z  danychPKO Banku Polskiego wynika, że PKO Konto Dziecka ma już ponad 200 tys. młodych klientów do 13 roku życia, z czego np. 8,32 proc. w województwie dolnośląskim, a 12,66 proc. – w mazowieckim. Średnie saldo na koncie wynosi 2,3 tys. zł. Oprocentowanie rachunku to 2,5 proc. w skali roku (do kwoty 2500 zł oraz 0,5 proc. od nadwyżki ponad 2500 zł), jego prowadzenie jest bezpłatne a kapitalizacja odsetek – naliczana tygodniowo. Osoba dorosła może otworzyć PKO Konto Dziecka podczas jednej wizyty w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Junior nie tylko w ferie

Ważnym elementem PKO Junior jest także specjalne konto oszczędnościowe oraz skrojony na potrzeby dzieci serwis www.junior.pkobp.pl. Dzięki niemu, dzieci poniżej 13. roku życia mogą inicjować przelewy, doładować telefon komórkowy (obydwie funkcjonalności muszą zostać zaakceptowane przez rodzica w serwisie iPKO), zakładać skarbonki na różne cele, czy podejmować i realizować stawiane im wyzwania. W ten sposób, pod nadzorem rodziców, uczą się świadomie zarządzać budżetem i oszczędzać. Ważnym udogodnieniem jest też fakt, że w sytuacji przypadkowego zablokowania serwisu, np. po trzykrotnym wpisaniu  przez dziecko nieprawidłowego hasła, rodzice łatwo, bo z poziomu iPKO, mogą ten dostęp przywrócić. Wszystkie funkcjonalności serwisu oraz kart PKO Junior powiązane są z Aplikacją Rodzica w iPKO, poprzez którą rodzic ma pełny wgląd w rachunek PKO Konto Dziecka oraz rachunek karty przedpłaconej. Propozycje PKO Junior dostępne są także dla klientów Inteligo junior.inteligo.pl. Nowoczesną formę edukacji finansowej najmłodszych PKO Banku Polskiego wspierają też działania komunikacyjne, np. kwartalnik dla dzieci „Brawo Bank” – w wersji papierowej i mobilnej oraz specjalna zakładka Bankodzieci czy kategoria Abecadło finansowe

Na portalu edukacji finansowej Bankomania. Za cykl filmów edukacyjnych dla dzieci portal został nagrodzony w konkursie Polish Content Marketing „Szpalty Roku” 2015. Ponadto PKO Bank Polski już od 80 lat prowadzi program edukacji finansowej Szkolnych Kas Oszczędności, dzięki któremu: około milion dzieci, w co trzeciej polskiej szkole podstawowej oraz dwa miliony rodziców, zdobywają wiedzę na temat szeroko pojętego oszczędzania i przedsiębiorczości.

źródło: PKO Bank Polski