Gothaer: klienci decydują się na coraz pełniejszą ochronę mieszkań

Jak wynika z analiz Gothaer, Polacy, którzy decydują się na polisę mieszkaniową, coraz częściej rozszerzają jej zakres o poszczególne ryzyka wynikające z ich potrzeb. Już nie tylko ubezpieczają wyposażenie swoich domów czy stałe elementy wnętrz, ale wybierają też OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie budynków gospodarczych. Co więcej, eksperci Gothaer zauważają, że klienci są coraz bardziej świadomi i dopytują o szczegóły zakresu ubezpieczenia. Dopasowują ochronę do swoich potrzeb i chcą płacić tylko za to, co rzeczywiście może im się przytrafić w przyszłości. Takie możliwości są dostępne w ramach oferty Gothaer „Cztery Kąty”, z której korzysta coraz więcej klientów.

Z dostępnych danych wynika, że w Polsce jest 5,5 mln domów jednorodzinnych i prawie trzy razy więcej mieszkań. Oczywiście liczba ta stale rośnie, a w związku z tym rośnie także liczba klientów zainteresowanych ubezpieczeniem swoich czterech kątów. Z naszych obserwacji wynika, że są to coraz bardziej świadomi klienci, którzy chcą uniknąć skutków finansowych w przypadku wystąpienia szkody podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A. – Klienci coraz częściej są również zainteresowani kompleksowymi rozwiązaniami, które będą dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Dlatego w naszej firmie w ramach produktu „Cztery Kąty” przygotowaliśmy cztery podstawowe warianty: dla właściciela nieruchomości, dla najemcy, pod cesję i dla budujących nieruchomość. Największym zainteresowaniem cieszy się wariant pierwszy, czyli dla właściciela, jednak inne opcje zyskują na znaczeniu – dodaje Anna Materny.

Polisa mieszkaniowa na święty spokój

Z wewnętrznych danych Gothaer wynika, że zdecydowana większość klientów firmy (87%) decyduje się na ubezpieczenie ruchomości domowych w pełnym zakresie. Ponad 80% klientów Gothaer wybiera także ubezpieczenie stałych elementów wnętrz takich jak np. okna i rolety, wbudowane szafy, zabudowa kuchenna, piece, kominki od różnych ryzyk m.in. pożaru, zalania, kradzieży czy dewastacji, Wybranie takiego zakresu ochrony jest uzasadnione, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców przypada ponad 340 kradzieży z włamaniem, którym często towarzyszy dewastacja. Wtedy takie przedmioty jak laptop, sprzęt RTV i AGD, sprzęt turystyczny czy drzwi są objęte ochroną. To znacząco podnosi komfort codziennego funkcjonowania. Zwłaszcza, że polisa obejmuje mienie należące zarówno do osoby wskazanej w polisie, jak i osób, które z nią mieszkają.

Równie popularną częścią kupowanych polis mieszkaniowych w Gothaer jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Taka polisa gwarantuje rekompensatę finansową na pokrycie wydatków związanych z wyrządzeniem komuś szkody. Co istotne, umową można objąć każdego członka rodziny, pomoc domową, a nawet nianię. Z taką polisą przypadkowe zdarzenia życia codziennego jak zalanie mieszkania sąsiada z niższego piętra, wybicie szyby przez dziecko czy potrącenie pieszego podczas jazdy na rowerze umożliwi przeniesienie konsekwencji finansowych na ubezpieczyciela i ochronę budżetu domowego.

Poza najczęściej wybieranymi opcjami, coraz więcej Polaków decyduje się na dodatkowe ubezpieczenia, które stanowią niezastąpioną pomoc w wielu przypadkach, m.in. na ubezpieczenie szyb i elementów szklanych od stłuczenia oraz kosztów wynajmu lokalu zastępczego w przypadku, gdy nasze mieszkanie z jakiegoś powodu nie nadaje się do użytkowania.

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę mieszkaniową?

Wybierając polisę zabezpieczającą nasze mienie należy przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze potrzeby, jakich zdarzeń się obawiamy i na jakim zakresie ubezpieczenia nam zależy. Dokonując przeglądu oferty rynkowej warto też zwrócić uwagę, czy zakład ubezpieczeń oferuje polisę na wszystkie typy nieruchomości czy na przykład wyklucza te budynki, które znajdują się w strefach powodziowych.

Jak podkreślają przedstawiciele Gothaer, polisy mieszkaniowe są jednymi z najtańszych na rynku. – Biorąc pod uwagę wartość ubezpieczonego mienia, składki roczne są relatywnie niskie i zaczynają się już od ok. 100 zł. W zamian nabywamy nie tylko finansowe zabezpieczenie na wypadek szkód, ale przede wszystkim zaoszczędzamy sobie niepotrzebnych zmartwień i problemów, gdy do trudnej sytuacji rzeczywiście dojdzie – podkreśla Anna Materny z Gothaer TU S.A.

źródło: Gothaer