3 powody dla których fintechy powinny zainteresować się współpracą z Visa

Visa wspiera fintechy, nawiązuje z nimi partnerstwa i inwestuje w nie. Oto 3 powody, dla których zarządzający fintechami powinni przyjrzeć się bliżej możliwościom, które daje współpraca z Visa.

W Visa stawiamy na budowanie otwartej sieci partnerów, klientów i fintechów, tworząc w ten sposób przestrzeń na nieskrępowaną innowacyjność. Współpracując z szerokim gronem partnerów – fintechami, działającymi w charakterystyczny dla siebie elastyczny sposób oraz dużymi bankami i sprzedawcami, tworzymy środowisko sprzyjające innowacjom. Bliska współpraca z branżą fintech nie jest dla Visa niczym nowym. Od wielu lat jesteśmy patronem nowych technologii wykorzystywanych w płatnościach i współpracujemy z tym sektorem – zarówno jako inwestorzy, jak i partnerzy. Co więcej, Visa można postrzegać jako pierwszy fintech w historii, ponieważ od 60 lat jesteśmy pionierem innowacji w płatnościach. Dzięki temu zdobyliśmy bogate doświadczenie, które zamierzamy wykorzystać do wspierania sektora w jego dalszym rozwoju.

Możemy zaoferować fintechom dostęp do międzynarodowej sieci banków i sprzedawców, a także globalny zasięg, zaufaną markę i unikalną skalę – pomagając w ten sposób osiągnąć ich cele. Przyglądamy się także istniejącym możliwościom, które pozwolą nam zwiększyć zasięg działania w globalnym ekosystemie handlu, wesprzeć liderów i innowatorów technologicznych, a także stworzyć szanse biznesowe przynoszące wzajemne korzyści.

Powód pierwszy – programy wspierające wejście na rynek

Visa stworzyła kilka programów wspierających ambitne przedsiębiorstwa w wejściu na rynek. Pierwszym jest Fast-Track, którego elementem jest zbiór korzyści pt. Fintech-in-a-Box. Ma on ułatwić fintechom dostęp do naszej sieci i pozwala im na skorzystanie z naszych zasobów by w rozwoju ich działalności. Przedsiębiorstwom, które jeszcze tego nigdy nie zrobiły ułatwiliśmy wydawanie kart Visa, nie rezygnując przy tym z zachowania integralności naszej sieci. Celem programu Fast-Track, który został pierwotnie uruchomiony w Europie, jest przyspieszenie procesu integracji z Visa, a także otworzenie start-upom dostępu do zasięgu, zdolności i bezpieczeństwa VisaNet, naszej globalnej sieci płatności. Dzięki temu pomagamy fintechom szybciej wyskalować ich działalność a tym samym szybciej realizować cele biznesowe. W całej Europie pomogliśmy ponad 40 fintechom osiągnąć ten cel, a o jednym z nich możecie przeczytać na naszym blogu.

Jednak nie każdy fintech chce wydawać karty płatnicze. Są też takie, które tworzą rozwiązania skierowane do biznesu czy do klientów końcowych za pośrednictwem innych firm (tzw. B2B2C). Je powinien zainteresować program Visa Fintech Partner Connect, którego celem jest połączenie klientów Visa z partnerami – fintechami dostarczającymi innowacyjne rozwiązania związane m.in. z metodami otwierania kont, nowymi strumieniami płatności, angażowaniem konsumenta i narzędziami do zarządzania finansami czy też autoryzacją płatności i monitorowaniem transakcji. Więcej o tym rozwiązaniu pisał już na blogu Sebastian Geldner w tekście Powstaje fundament kolejnych innowacji w płatnościach cyfrowych, którego lekturę polecam wszystkim zainteresowanym.

Powód drugi – wsparcie w rozwoju produktów w ramach Visa Developer Platform

Visa Developer Platform zapewnia bezpośredni dostęp do rosnącej liczby API (czyli: application programming interface), narzędzi i wsparcia, które pozwalają budować rozwiązania wspierające handel, a szerzej – gospodarkę. API Visa pozwalają transformować biznes, przyśpieszyć wejście na rynek i odpowiedzieć na potrzeby klientów. Wszystko zaczyna się w „piaskownicy”, czyli Visa Developer Sandbox, gdzie twórcy rozwiązań mogą testować swój kod i połączenie z rozwiązaniami Visa. „Piaskownica” wspiera szereg języków kodowania i daje dostęp do niezbędnej dokumentacji, co pozwala w łatwy sposób połączyć budowane produkty z możliwościami oferowanymi przez Visa. Gdy projekt jest już przygotowany w Visa Developer Sandbox może zostać skierowany do certyfikacji i produkcji, w ramach której projekt zostanie oceniony przez zespół Visa a następnie może być komercjalizowany. Gdybyście byli zainteresowani tym jakie rozwiązania można rozwijać w ramach Visa Developer Platform sprawdźcie listę dostępną na tej stronie.

Jednak Visa Developer Platform to nie tylko „piaskownica” lecz prężna społeczność liczącą ponad 11 tys. osób i źródło wiedzy. Na stronie znajdziecie platformę blogową, webinary, forum, oraz zbiór ciekawych use case, które mogą być źródłem inspiracji. Przykład – by daleko nie szukać jeden z moich ulubionych – rozwiązanie, dzięki któremu kupujący otrzymuje szerszą niż normalnie informację na temat sprzedawcy, u którego robił zakupy. Niesie to za sobą szereg korzyści – kupującemu łatwiej zidentyfikować konkretną płatność, dzięki czemu zmniejsza się jego niepewność, a co za tym idzie – liczba reklamacji i potencjalnych sporów.  Działa ono w oparciu o „Merchant Search API”, która wykorzystuje dane pochodzące od agenta rozliczeniowego (nazwę sprzedawcy, kod kraju, a także np. adres). Jeżeli jesteście ciekawi szczegółów tego przykładowego case study zajrzyjcie na stronę Platformy.

Powód trzeci – wsparcie eksperckie

Visa zapewnia także fintechom wsparcie eksperckie i doradztwo. Z jednej strony są nasze globalne możliwości, o których nieco już wspomniałem wcześniej. Z drugiej działające lokalnie zespoły, które na nich bazują, jednak znają także lokalną specyfikę. Warto wymienić chociażby Visa Innovation Studio w Warszawie, które może zapewnić wsparcie w tworzeniu dobrze skrojonych rozwiązań i innowacji lub nasz zespół Visa Consulting and Analytics. Dzięki wsparciu w zakresie strategii, produktu, zarządzania portfolio, zarządzania ryzykiem, rozwiązań cyfrowych, a wreszcie – wdrożeniu tego w organizacji jesteśmy w stanie wesprzeć potrzebujące tego fintechy i inne organizacje.

Tu warto wspomnieć także o Visa Partner Portal, poprzez który zapewniamy fintechom znaczące zasoby i wsparcie merytoryczne. Już jakiś czas temu dostrzegliśmy, że wiele fintechów jest w stanie wyskalować swoją działalność w krótkim czasie, jednak nie zawsze otrzymują wsparcie, którego potrzebują, aby tego dokonać. Portal wspiera fintechy nowej generacji, stwarzając im bezprecedensowy dostęp do: poradników, katalogu partnerów, cyfrowego licencjonowania.

Dzięki nawiązywaniu i kontynuacji bliskiej współpracy z małymi i dużymi fintechami, będziemy w stanie pomóc w tworzeniu i rozwijaniu kolejnych innowacyjnych i ekscytujących rozwiązań, które uczynią świat płatności lepszym. Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić zainteresowane Fintechy do kontaktu i wspólnego poszukiwań właśnie takich rozwiązań.

Exit mobile version