Alior Bank wprowadza Konto Mieszkaniowe

Od 25 lipca br. w ofercie Alior Banku dostępne jest Konto Mieszkaniowe. Jest to kolejny element rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. W jego ramach, z początkiem lipca Alior Bank jako jeden z pierwszych wprowadził do swojej oferty Bezpieczny Kredyt 2 proc. Nowe konto umożliwi długoterminowe oszczędzanie na  cel mieszkaniowy oraz uzyskanie premii mieszkaniowej z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na start na klientów czeka promocyjne oprocentowanie.

Konto Mieszkaniowe to produkt przeznaczony dla osób, które w dniu otwarcia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat. Nie mogą być również właścicielem domu lub mieszkania, z wyłączeniem sytuacji opisanych w ustawie regulującej zasady prowadzenia Kont Mieszkaniowych. Konieczne jest dokonywanie na to konto comiesięcznych wpłat, nie niższych niż 500 zł oraz nie wyższych niż 2 tys. zł. Dopuszczalny jest brak jednej wpłaty w trakcie roku kalendarzowego, w dowolnie wybranym przez klienta miesiącu. Maksymalny okres prowadzenia konta to 10 lat. Na start oferty, Alior Bank przygotował dla klientów promocyjne oprocentowanie w wysokości 5 proc. w skali roku, które będzie obowiązywać na Kontach Mieszkaniowych do 31 grudnia 2023 r.

– Konto Mieszkaniowe to produkt, który łączy w sobie dwie bardzo istotne korzyści z perspektywy oszczędzających. Po pierwsze, klient ma możliwość otrzymania premii mieszkaniowej. Po drugie, może otrzymać odsetki zwolnione z podatku dochodowego. Zakładamy, że Konto Mieszkaniowe będzie cieszyć się szczególnym zainteresowaniem wśród rodziców, którzy chcą rozpocząć gromadzenie kapitału na dom lub mieszkanie dla swoich dzieci w wieku 13-17 lat. Konto może być również ciekawą propozycją dla osób ze starszej grupy wiekowej, które  chcą gromadzić oszczędności np. na wymagany przez banki wkład własny przy kredycie hipotecznym – mówi Tomasz Pawicki, Dyrektor Działu Produktów Oszczędnościowych w Alior Banku.

Premia mieszkaniowa będzie głównym bonusem dla klientów. Jej wysokość będzie uzależniona od średniorocznego wskaźnika inflacji lub wzrostu średniej ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanych przez GUS. W każdym roku oszczędzania wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzających. Warto też pamiętać, że premia mieszkaniowa zostanie finalnie wypłacona tylko w przypadku, gdy zgromadzone oszczędności  zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy. W przeciwnym razie klient utraci zarówno prawo do premii, jak i zwolnienia naliczonych na koncie odsetek z podatku dochodowego.

Obecnie otwarcie Konta Mieszkaniowego będzie możliwe wyłącznie w placówkach w Alior Banku, jednak z czasem taka możliwość ma pojawić się także w bankowości internetowej Alior Online oraz aplikacji Alior Mobile.

ŹRÓDŁOAlior Bank