Atrakcyjne warunki finansowania inwestycji i unijne dotacje. Bank BNP Paribas pomaga rolnikom w transformacji energetycznej

Bank BNP Paribas wprowadził modyfikację oferty Kredytu Unia+ skierowanego do rolników z segmentu mikro i służącego finansowaniu inwestycji w OZE oraz efektywność energetyczną. To propozycja dla gospodarstw rolnych planujących skorzystać z unijnych dotacji dostępnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Maksymalna kwota kredytu to 300 tys. złotych. Dla transakcji do 200 tys. zł  udział własny nie jest wymagany.

– Praca naszych Klientów z sektora agro jest ściśle związana z kalendarzem. Rytm ich działalności wyznaczają jednak już nie tylko pory roku, ale również kwestie formalne, jak możliwość ubiegania się o unijne dotacje. W Banku BNP Paribas zawsze przygotowujemy ofertę w taki sposób, aby dopasować się do bieżących potrzeb rolników i pomagać im korzystać z nadarzających się okazji – tłumaczy Kinga Wąsik, kierowniczka Zespołu Produktów Komercyjnych i Finansowania UE w Banku BNP Paribas.

W 2023 r. pojawiło się nowe źródło dotacji na inwestycje w fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii w gospodarstwach rolnych – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Poddziałanie: Modernizacja gospodarstw rolnych, obszar: Zielona energia w gospodarstwie. Wnioski złożone w pierwszej edycji naboru nie pokrywają dostępnego budżetu, dlatego należy spodziewać się kolejnego. W tym roku startuje też Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, w którym przewidziano wsparcie inwestycji w OZE i efektywność energetyczną.

Bank BNP Paribas przygotował ofertę Kredytu Unia+ specjalnie dla rolników z segmentu mikro – beneficjentów unijnych dotacji na fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii. Dostępna kwota finansowania to 300 tys. złotych, a maksymalny czas kredytowania – 10 lat. Klienci nie są zobowiązani do zapewnienia wkładu własnego (dla kredytów do 200 tys. zł) ani tzw. zabezpieczeń rzeczowych. Jedynym zabezpieczeniem transakcji jest cesja z dotacji. Bank oferuje również możliwość objęcia instalacji fotowoltaicznej Klienta ubezpieczeniem OZE z oferty Generali.

Finansowanie inwestycji w transformację energetyczną świetnie wpisuje się w misję banku i jego wartości. GObeyond – opublikowana w ubiegłym roku strategia Banku BNP Paribas – zakłada, że do 2025 roku zrównoważone aktywa będą stanowiły 10% portfela banku.

Bank BNP Paribas jest uznanym parterem finansowym polskiego rolnictwa. Jako najdłużej działający, duży bank komercyjny, obsługujący rolników i przetwórców, ma szeroką ofertę kredytów, które wspierają inwestycje lub bieżące potrzeby gospodarstw. W 2022 r. zwyciężył w kategorii Finanse i Ubezpieczenia w plebiscycie IZYDORY Polskiego Wydawnictwa Rolnicze Sp. z o.o., w którym rolnicy zgłaszają i oceniają polskie firmy najbardziej przyjazne rolnikom.

ŹRÓDŁOBNP Paribas Bank Polska