Jako pierwszy bank spółdzielczy w Polsce, Auret Bank umożliwia cyfrową komunikację z klientem, bezpieczne przechowywanie dokumentów oraz spełnia wymogi prawne trwałego nośnika informacji. Jest to możliwe dzięki przystąpieniu banku do Platformy Blockchain BIK, rozwiązania opracowanego przez ekspertów Biura Informacji Kredytowej, wykorzystującego technologię blockchain.
Kolejne zastosowanie technologii Platformy Blockchain BIK stało się faktem. W lipcu br. Auret Bank Spółdzielczy wdrożył i z sukcesem opublikował swój pierwszy publiczny dokument w postaci trwałego nośnika opartego na technologii blockchain. Od tego momentu bank może w szybszy i prostszy sposób udostępniać swoim klientom aktualizowane dokumenty, np. nowe tabele opłat i prowizji, nowe regulaminy. Rozwiązanie to zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, prywatność i integralność dostarczanych informacji, ale również umożliwia klientom błyskawiczny dostęp do swoich dokumentów.
– Wdrożenie cyfrowej komunikacji z Klientem wynika w naszym Banku z naturalnej potrzeby rozwoju i podążania z duchem zmieniających się czasów. Chcemy, by nasi Klienci mieli poczucie profesjonalnej, szybkiej i bezpiecznej obsługi w warunkach najnowocześniejszej technologii. Co więcej, w czasach dbałości o aspekty środowiskowe, tym bardziej istotne stają się rozwiązania zastępujące kosztowną dystrybucję dokumentów na papierze. Także w tym kontekście cieszymy się, że jako pierwszy bank spółdzielczy w Polsce, zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania BIK – mówi Mariusz Łabęcki, Wiceprezes Zarządu Auret Bank Spółdzielczy.
Platforma Blockchain BIK to synergia wieloletniego doświadczenia BIK w budowie rozwiązań dla całego sektora finansowego, zaawansowanej wiedzy informatycznej i autorskiego projektu firmy Billon, dostawcy nowoczesnej technologii, rozproszonego rejestru – (ang. DLT – Distributed Ledger Technology).
Unikalny koncept technologii w Platformie Blockchain BIK
Wykorzystana w koncepcie BIK technologia blockchain gwarantuje nienaruszalność dokumentów, czyli służy rozwiązaniu problemu tzw. trwałego nośnika informacji.
Jedną z cech wyróżniających Platformę Blockchain BIK od innych systemów blochchainowych jest sposób przechowywania dokumentów bezpośrednio w łańcuchach bloków księgi rozproszonej, opartej na technologii DLT. Zapobiega to nieuprawnionej ingerencji, np. jednostronnej zmianie dokumentu, a także zapewnia odporność na jego utratę dzięki zastosowaniu metody rozproszenia wielu kopii danych w sieci, zamiast tradycyjnie – w oparciu o jeden scentralizowany serwer.
Rozwiązanie gwarantuje niezmienność oraz możliwość odczytu opublikowanego dokumentu w dowolnym momencie.
– Udane wdrożenie produkcyjne w Auret Bank potwierdza, że Platforma Blockchain BIK jest kompletnym i efektywnym rozwiązaniem także dla sektora banków spółdzielczych. Jestem przekonany, że klienci banku odczują bezpieczeństwo i wygodę, jaką stwarza rozwiązanie blockchain BIK w zarządzaniu dokumentami, a sam bank – odniesie realne korzyści biznesowe – mówi Andrzej Zduńczyk, Dyrektor Rynku Instytucji Finansowych, BIK.
Wartość innowacyjności technologicznej i zgodność z wymogami Trwałego Nośnika w Platformie Blockchain BIK potwierdziła analiza Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, przeprowadzona w toku konsultacji w ramach Programu Innovation Hub – inicjatywy UKNF, mającej na celu wspieranie rozwoju innowacji finansowych (FinTech). Co więcej, rozwiązanie BIK posiada wdrożony tzw. plan ciągłości działania oraz system zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodny z ISO 27001.