Rozwój biznesu w harmonii ze środowiskiem naturalnym, społeczna wrażliwość, poprawa jakości życia mieszkańców regionów – oto wiodące kryteria, które pozwoliły wyłonić laureatów warszawskiej gali „Klony 2017” (liść klonu jest elementem logotypu BOŚ) zorganizowanej przez Bank Ochrony Środowiska i Fundację BOŚ.
Warszawską galę główną, która odbyła się w czwartek, 23 listopada 2017 r., poprzedziło jedenaście wydarzeń regionalnych, podczas których ponad pięćdziesięciu Klientów BOŚ odebrało wyróżnienia w kategoriach: „Innowacja ekologiczna” i „Znaczący efekt ekologiczny” (wyróżnienie BOŚ) oraz „Firma ekologicznie i społecznie zaangażowana” (nagroda Fundacji BOŚ).
Podczas finałowej gali w Warszawie nagrody główne trafiły do siedmiorga laureatów.
W kategorii „Znaczący efekt ekologiczny” uhonorowano dwie firmy. Nagrodę odebrała Gmina Mircze, która została doceniona za modernizację Zakładu Zagospodarowania Odpadami w miejscowości Łasków. Dzięki inwestycji zmniejszyła się ilość nielegalnych odpadów oraz zwiększył recykling niektórych surowców (szkło, metale, tworzywa sztuczne).
Z kolei firma PCC Rokita została doceniona za inwestycję umożliwiającą zastąpienie hybrydowej, tj. częściowo rtęciowej i membranowej technologii wytwarzania chloru, energooszczędną i bezrtęciową technologią membranową. W wyniku tego przedsięwzięcia ograniczona została m.in. emisja dwutlenku węgla (odpowiada ona ilości CO2 asymilowanej przez 50 tys. ponad 100-letnich drzew).
W kategorii „Innowacja ekologiczna” laureatami „Klonów 2017” zostali: Oczyszczalnia Ścieków WARTA – za modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków, która istotnie przyczyniła się do poprawy środowiska naturalnego, Laude Smart Intermodal – nagroda za wdrożenie rewolucyjnego rozwiązania pozwalającego na przewóz w tym samym kontenerze materiałów sypkich i paletyzowanych ograniczającego uciążliwość takiego transportu dla środowiska oraz Zdrojowa Invest – uhonorowana za inwestycję Baltic Park Molo w Świnoujściu, czyli największy nad Bałtykiem kompleks hotelowy, którego obiekty powstają zgodnie z wytycznymi certyfikatu Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). W kompleksie zastosowano m.in. kogenerację do produkcji energii elektrycznej, wykorzystywane jest oświetlenie LED, ekologiczne windy (z odzyskiem energii elektrycznej), przewidziano także stanowisko do ładowania samochodów elektrycznych.
Nagrody w kategorii Firma ekologicznie i społecznie zaangażowana, przyznawane przez Fundację BOŚ, trafiły do Fundacji Hospicyjnej z Gdańska promującej idee hospicyjne w społeczeństwie i wspierającej ponad 100 hospicjów w całej Polsce oraz do firmy Paradyż za dbałość o środowisko naturalne, ciągłe inwestycje w technologie, które ograniczają szkodliwość produkcji na środowisko. Docenione zostały też działania podejmowane przez zarząd firmy Paradyż na rzecz wspierania rozwoju pracowników.