Bank Pekao zwiększa finansowanie dla Portu Lotniczego Wrocław

Bank Pekao S.A. oraz Port Lotniczy Wrocław podpisały umowę, zgodnie z którą bank zorganizuje dla portu emisję obligacji o wartości 550 mln zł z okresem spłaty do 2043 roku. Dzięki tym środkom możliwa będzie rozbudowa istniejącej i budowa nowej infrastruktury lotniska, w tym rozbudowa istniejącego terminala i strefy airside, zakup maszyn oraz wyposażenia lotniska.

Uwzględniając najnowszą umowę z Portem Lotniczym Wrocław Bank Pekao zorganizował dotychczas finansowanie dwunastu krajowych lotnisk na łącznie około 4 mld zł. Do tej pory Bank Pekao współfinansował  w szczególności rozbudowę lotnisk w Warszawie, Gdańsku,
we Wrocławiu, Poznaniu, Modlinie, Łodzi, Rzeszowie,  Lublinie,  Krakowie i w Szymanach
na Mazurach.

– Mocno wierzymy w sens rozwoju lotnisk regionalnych, które są kluczowe dla polskich miast i regionów oraz stanowią okno na świat dla ich mieszkańców. Tym samym realizujemy naszą strategię wspierania zrównoważonego rozwoju gospodarczego polskich regionów. Z Portem Lotniczym Wrocław współpracujemy od 2011 roku, czego efektem była modernizacja lotniska i jeden z najpiękniejszych terminali w Europie. Cieszymy się z podpisania nowej umowy i dalszej możliwości finansowania inwestycji – mówi Agnieszka Pietkun, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego Banku Pekao.

 – Kto się nie rozwija, nie wykorzystuje swojej szansy. W Porcie Lotniczym Wrocław jesteśmy zdeterminowani, żeby maksymalizować nasze możliwości operacyjne, które przełożą się w przyszłości na wyniki finansowe. Bez zapewnienia odpowiedniego finansowania cały proces inwestycyjny naszego lotniska trwałby zdecydowanie dłużej. Dlatego bardzo dziękuję Bankowi Pekao S.A. za profesjonalną współpracę w procesie emisji obligacji. Każda złotówka będzie pracowała dla komfortu podróży mieszkańców nie tylko naszego regionu, ale wszystkich naszych pasażerów – podkreśla Cezary Pacamaj, prezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Obecna umowa to kontynuacja programu opiewającego na kwotę 230 mln zł. Środki uzyskane z emisji obligacji w latach 2011-2013 zostały przeznaczone m.in. na budowę nowego terminala, budowę płyty postojowej samolotów oraz realizację pozostałych płaszczyzn lotniskowych we Wrocławiu.  Finansowanie zostało spłacone do końca 2023 roku.

ŹRÓDŁOBank Pekao S.A.