Bank Zachodni WBK skręca w branżę motoryzacyjną

W dniach 23-25 czerwca br. w Zawierciu odbędzie się XI Konferencja Przemysłu Motoryzacyjnego AutoEvent 2015, największe spotkanie branży motoryzacyjnej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Partnerem Finansowym został Bank Zachodni WBK. Według ekspertów Banku, przemysł motoryzacyjny ma bardzo dobre perspektywy wzrostu produkcji na świecie, a polskie firmy będą miały w tym znaczący udział.

– Kilkaset fabryk dostawców i poddostawców branży motoryzacyjnej zlokalizowanych na terenie naszego kraju to motor polskiej gospodarki oraz silna pozycja na arenie międzynarodowej. Jakość produktów, efektywność kosztowa, dobra lokalizacja, know-how i wykwalifikowana kadra to wyróżniki, które pozwalają na współpracę z wiodącymi koncernami motoryzacyjnymi na całym świecie. Jako partner wydarzenia wypełniamy rolę nie tylko strony zapewniającej finansowanie inwestycji, ale również partnera, który kompleksowo wspiera proces nawiązywania kontaktów biznesowych, negocjowania kontraktów handlowych, dostarcza narzędzi i rozwiązań zabezpieczających bezpieczeństwo transakcji. I to zarówno u nas w Polsce jak i w ramach ekspansji zagranicznej firm z branży motoryzacyjnej – mówi Robert Antczak, odpowiedzialny za rozwój Biznesu Międzynarodowego w Banku Zachodnim WBK. – Przykłady rozwiązań przygotowanych przez BZ WBK i grupę Santander to m.in. portal SantanderTrade.com, Klub Santander Trade, wirtualne misje handlowe dla branży motoryzacyjnej np. do Meksyku, usługi International Desk czy też cały Program Rozwoju Eksportu wspierający eksport polskich firm w ważnych dla branży motoryzacyjnej kierunkach geograficznych – dodaje Antczak.

Według ekspertów BZ WBK branża motoryzacyjna ma bardzo dobre średnioterminowe perspektywy wzrostu produkcji na świecie (średni wzrost ok. 5% rocznie) jak i w Unii Europejskiej (średni wzrost ok. 3% rocznie). W połączeniu ze stabilnymi warunki współpracy sprawdzonych dostawców części z koncernami samochodowymi, zazwyczaj wysoką rentownością oraz stosunkowo dobrą przewidywalnością poziomu zamówień, zdaniem ekspertów BZ WBK, w kolejnych latach istniejące w Polsce firmy będą rozbudowywać swoje moce produkcyjne oraz będą powstawały nowe fabryki części motoryzacyjnych. – Warto także podkreślić, że przemysł motoryzacyjnym w dużym stopniu przyczynia się do wzrostu polskiego PKB i jest jedną z trzech głównych branż polskiego eksportu – stanowi niemal 10% łącznej wartości eksportu w naszym kraju. Z prognoz wynika, że na koniec br. może być jeszcze lepiej – podkreśla Robert Antczak.

Z danych firmy analitycznej AutomotiveSuppliers.pl bazującej na najnowszych danych Eurostatu wynika, że w lutym br. wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego wyniosła 1,74 mld euro. To wynik o 12,4% lepszy w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Jednocześnie jest to drugi najwyższy w historii wynik zagranicznej sprzedaży branży Automotive. W całym 2014 r. wartość eksportu wyniosła 18,6 mld euro, a zgodnie z prognozami przedstawicieli Automotive na koniec tego roku wartość sprzedanych za granicę samochodów i części do nich może po raz pierwszy w historii przekroczyć 20 mld euro.

O polityce gospodarczej prowadzonej w Polsce i Europie wobec motoryzacji, w tym o eksporcie tej branży, porozmawiają uczestnicy tegorocznej konferencji AutoEvent. Podczas spotkania będzie też mowa o innowacjach jako wyzwaniu branży motoryzacyjnej w Polsce oraz perspektywach nowych inwestycji w naszym kraju, o rynku pracy i szkolnictwie zawodowym w segmencie Automotive. AutoEvent, którego organizatorem jest Polska Izba Motoryzacji, odbywa się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Partnerem tegorocznego AutoEvent jest także Urząd Miasta Zawiercia.

– Obecność Banku Zachodniego WBK w charakterze partnera finansowego na konferencji AutoEvent podkreśla wagę tego corocznego wydarzenia tym bardziej, że wzrost inwestycji w sektorze Automotive w Polsce jest w minionych dwóch latach bardzo znaczący – mówi Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji. – Udział BZ WBK w konferencji świadczy również o tym, że w rozwoju sektora motoryzacyjnego swojej szansy upatruje właśnie branża finansowa. Sam AutoEvent to miejsce skupiające w jednym miejscu i czasie osoby decyzyjne z fabryk motoryzacyjnych. Uczestnicy podczas trzech dni uzyskają odpowiedzi na pytania nie tylko z zakresu produkcji, logistyki i innowacji, ale także dotyczące finansów i bankowości, w tym potrzeb inwestycyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego – dodaje Kantorski.

XI Konferencja Przemysłu Motoryzacyjnego AutoEvent 2015 odbędzie się w dniach 23-25 czerwca br. w Zawierciu, w Hotelu Villa Verde Congress & Spa. Szczegółowe informacje na temat programu spotkania dostępne są na stronie: www.autoevent.pl.

źródło: Bank Zachodni WBK