BGK: Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy mogą liczyć na wsparcie

Polskie firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy mogą już wnioskować o preferencyjne pożyczki. Budżet programu to 250 mln złotych.

Polskie przedsiębiorstwa mogą złożyć wnioski o preferencyjne pożyczki u czterech partnerów finansujących, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy. Są to: Bank Ochrony Środowiska S.A., Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A, Lubelska Fundacja Rozwoju oraz Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Nabory będą trwały do momentu wyczerpania środków, a wnioski będą oceniane według kolejności wpływu.

Pożyczki adresowane są do przedsiębiorstw działających w Polsce, które chcą wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Budżet dla firm to 250 mln zł. Liczymy, że efektem programu będzie m.in. wzrost inwestycji na terytorium naszego kraju” – prezes BGK Mirosław Czekaj.

Pożyczki adresowane są do przedsiębiorstw z różnych sektorów, które mają doświadczenie, know-how oraz produkty i usługi mogące wesprzeć Ukrainę w procesie odbudowy”.prezes BGK, Mirosław Czekaj

Mówimy o preferencyjnym finansowaniu szerokiego zakresu wydatków związanych z wymianą handlową z firmami ukraińskimi. Są to środki nie tylko na wzmocnienie samego eksportu, ale także organizację produkcji, transportu oraz zdolności logistycznych dla firm, które chcą działać między Polską i Ukrainą” – pierwsza wiceprezes BGK, prof. Marta Postuła.

Maksymalna wartość pożyczki to 10 mln zł, oprocentowanie to 2% a okres spłaty to 10 lat. Dla części branż i inwestycji przewidziane są dodatkowe preferencje. Chodzi m.in. o niższe oprocentowanie oraz wydłużenie okresu spłacania pożyczki.

Na wsparcie z dodatkową preferencją mogą liczyć m.in. firmy z branży medycznej, np. producenci protez i opatrunków. Odgrywają one kluczową rolę w dostarczaniu niezbędnej pomocy dla ofiar wojny w Ukrainie. Firmy te, dzięki swojej specjalistycznej wiedzy i technologii, mogą znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia poszkodowanych.

Wśród inwestycji, które będą mogły zostać sfinansowane z pożyczki, będą m.in.:
• wsparcie eksportu i importu produktów i usług do/z Ukrainy,
• organizacja transportu, magazynowania i logistyki związanej z dostarczaniem towarów i usług dla ludności, materiałów budowlanych, maszyn, technologii i innych zasobów potrzebnych do realizacji projektów w Ukrainie,
• rozwój zasobów umożliwiających udział w inwestycjach związanych z odbudową i rozbudową infrastruktury Ukrainy.

Szczegółowe informacje na temat produktu oraz regulaminu naboru wniosków znajdują się na stronach internetowych partnerów finansujących:
• Bank Ochrony Środowiska
• Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych
• Lubelska Fundacja Rozwoju
• Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego