BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne wyniósł -3,8%, a BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł +4,9% w lutym 2016 r.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks – PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -3,8% w lutym 2016 r. Oznacza to, że w lutym 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 3,8% w porównaniu z lutym 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. wyniosła -4,0%.

W lutym wartość wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, w przeliczeniu na dzień roboczy,  była niższa o 3,8% niż rok wcześniej. Z mniejszą wartością wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej, mamy do czynienia od października 2015r. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w lutym br. mieliśmy jeden dzień roboczy więcej niż rok wcześniej, to wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych mogła być porównywalna do ubiegłego roku – mówi Sławomir Grzybek, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +4,9% w lutym 2016 r. Oznacza to, że w lutym 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 4,9% w porównaniu z lutym 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. wyniosła +6,9%.

Wartość wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w lutym była wyższa o 4,9%, w przeliczeniu na dzień roboczy, niż rok wcześniej – mówi Sławomir Grzybek z BIK. – Na początku 2016 r. zaobserwowaliśmy niższe dynamiki wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych niż w ostatnich miesiącach 2015 r. Średnia wartość indeksu za pierwsze dwa miesiące 2016 r. wynosi jednak niemal 7% i powinno to stanowić zapowiedź dobrych wyników sprzedaży kredytów mieszkaniowych w 1 kw. 2016 r.  – prognozuje Sławomir Grzybek.

Aktualne informacje o rynku kredytowym publikowane są na:  www.bik.pl/newsletter-kredytowy

Metodyka indeksów:

Wskaźnik BIK Indeks – PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.

Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Metodyka BIK indeks – PKK oraz BIK Indeks – PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.

źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A.