BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne wyniósł +5,1%, a BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł -6,7% w czerwcu 2015 r.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks – PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła +5,1% w czerwcu 2015 r. Oznacza to, że w czerwcu 2015 r., banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę wyższą o 5,1%, w przeliczeniu na dzień roboczy, w porównaniu z czerwcem 2014 r. Od początku 2015 r. średnia wartość indeksu wyniosła 3,5%.

Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym zaobserwowaliśmy pozytywny trend w wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych. Wartość złożonych wniosków o kredyty konsumpcyjne, w przeliczeniu na dzień roboczy, była wyższa o 5,1% niż rok wcześniej, a dodatkowo czerwiec tego roku miał o dzień roboczy więcej. Z dużą pewnością powinniśmy więc oczekiwać pozytywnego, kilkuprocentowego wzrostu wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych w minionym miesiącu w porównaniu do czerwca rok wcześniej – mówi Sławomir Grzybek, Ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -6,7% w czerwcu 2015 r. Oznacza to, że w czerwcu 2015 r., banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 6,7%, w przeliczeniu na dzień roboczy, w porównaniu z czerwcem 2014 r. Od początku 2015 r. średnia wartość indeksu wyniosła -1,1%.

Analiza statystyk dla wniosków o kredyty mieszkaniowe od początku roku wskazuje, że są one zmienne w ostatnich miesiącach, jednak średnia odczytów indeksu od początku roku jest ujemna. Oznacza to, że gdy poznamy wyniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych za całe pierwsze półrocze br., to najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z niższą wartością udzielonych kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej – dodaje Sławomir Grzybek.

Metodyka indeksów:

Wskaźnik BIK Indeks – PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.

Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Metodyka BIK indeks – PKK oraz BIK Indeks – PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.

źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A.