Chcą kupować, ale płacić później – młodzi Polacy lubią elastyczne płatności, co czwarty wybiera kartę kredytową

Elastyczne płatności to już codzienność. Jak wynika z badania[1] Banku BNP Paribas, przeprowadzonego w grupie wiekowej 18-30, aż 81% ankietowanych skorzystało w ciągu ostatniego roku z opcji odroczenia zapłaty, wybierając rozwiązania, które dają im większą swobodę finansową. Wśród nich dużą popularnością cieszy się karta kredytowa – co czwarty badany uznał ją za najlepszy sposób na wygodne zarządzanie budżetem.

Płatności odroczone – chwilowy trend czy finansowa rewolucja?

To przede wszystkim rozwiązania finansowe umożliwiające dokonanie zakupu z opcją zapłaty w późniejszym terminie. Kup teraz, zapłać później – brzmi znajomo? Nic dziwnego! Płatności odroczone podbijają rynek, szczególnie wśród młodych konsumentów, którzy cenią elastyczność, wygodę i pełną kontrolę nad budżetem. Choć kojarzą się one z nowoczesną metodą zapłaty, to rozwiązanie istnieje od dawna – w postaci karty kredytowej. I to właśnie ona wciąż pozytywnie wyróżnia się na tle innych opcji. Co czwarty młody Polak lub Polka (25%) skorzystał z niej w ostatnim roku, czerpiąc korzyści, których nie oferują inne narzędzia, np.:

  • aż do 56 dni bez odsetek (w Banku BNP Paribas) – więcej czasu na spłatę bez dodatkowych kosztów;
  • bezpieczeństwo transakcji – szczególnie przy zakupach online;
  • szeroka akceptowalność – w sklepach stacjonarnych i online na całym świecie;
  • kontrola wydatków – wszystkie płatności dostępne w aplikacji bankowej;
  • dodatkowe benefity – cashback, rabaty i programy lojalnościowe

Płatności odroczone to wygodne rozwiązanie, ale to karta kredytowa daje maksymalną swobodę – zarówno w planowaniu wydatków, jak i podróżach czy nieprzewidzianych sytuacjach. Dlatego nadal pozostaje jednym z najchętniej wybieranych narzędzi płatniczych.

Dlaczego Polacy wybierają karty kredytowe?

Karta kredytowa to wygoda, elastyczność i dodatkowe korzyści, które sprawiają, że i Polacy chętnie korzystają z niej na co dzień. To nie tylko sposób na szybkie zakupy, ale także godne zaufania narzędzie do zarządzania finansami.

– Klienci często są zaskoczeni, jak wiele dodatkowych możliwości daje karta kredytowa – mówi Maciej Chlebowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Sieci w Banku BNP Paribas. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że karty oferują nie tylko odroczenie płatności, ale również szereg usług, które podnoszą ich komfort i bezpieczeństwo. Dają atrakcyjne bonusy, takie jak ubezpieczenie podróżne czy dostęp do programów lojalnościowychMłodzi szczególnie cenią sobie też możliwość dodania karty do portfela elektronicznego, np. w telefonie. Poza tym terminowe spłaty to budowanie historii kredytowej, co w przyszłości ułatwia uzyskanie większych kredytów – dodaje. Połączenie elastyczności, bezpieczeństwa i dodatkowych funkcji często przekonuje Klientów, że karta kredytowa to więcej niż tylko narzędzie płatnicze.– podsumowuje.

Kup teraz, zapłać później – ale jak? Wybór zależy od potrzeb!

Elastyczne płatności to hit ostatnich lat, ale która opcja sprawdza się najlepiej? Płatności odroczone kuszą wygodą, raty dają przewidywalność, a karta kredytowa? Łączy te zalety i oferuje jeszcze więcej. Wszystkie funkcje – zarządzanie limitami, spłaty, historia transakcji i dodatkowe benefity – dostępne są w jednej aplikacji bankowej, co zapewnia pełną kontrolę i wygodę użytkowania. To właśnie połączenie funkcjonalności sprawia, że co czwarty młody Polak lub Polka wciąż wybierają kartę kredytową jako narzędzie wspierające codzienne wydatki.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Banku BNP Paribas wskazano również, że 19% respondentów skorzystało w ostatnim roku z tradycyjnych rat jako formy finansowania zakupów. Choć raty wciąż mają swoich zwolenników, dają mniej swobody – harmonogram spłat jest ustalony przez stronę udzielającą kredytu ratalnego. Karta kredytowa natomiast pozwala samodzielnie decydować, które wydatki spłacić od razu, a które rozłożyć na wygodne raty – i to bez konieczności każdorazowego zawierania nowej umowy.

Badanie pokazuje, że różnorodność dostępnych form płatności odroczonych pozwala konsumentom dopasować narzędzia do swoich potrzeb. Karty kredytowe, dzięki unikalnym korzyściom i elastycznym warunkom, zdobywają zaufanie wśród osób młodych, które szukają wygody i nowoczesnych rozwiązań.

Edukacja finansowa na pierwszym biegu

W kontekście rosnącej popularności płatności odroczonych edukacja finansowa nabiera kluczowego znaczenia. Zrozumienie różnic między narzędziami finansowymi, ich kosztami i możliwościami to klucz do świadomych decyzji. Bank BNP Paribas – Bank Dobrych Decyzji i odpowiedzialny partner w finansach właśnie z tą myślą wystartował ze „Szkołą jazdy z kartą kredytową” – cyklem 3 odcinków, które w lekki i przystępny sposób uczą, jak sprawnie „prowadzić” kartę kredytową. W rolach instruktorów znaleźli się:

  • znany dziennikarz motoryzacyjny Łukasz Bąk (@lukaszbak_caroseria) – wie, że dobra jazda to nie tylko moc silnika, ale i znajomość zasad;
  • ekspertka od finansów Justyna Kik (@prostefinanse) – tłumaczy, jak nie „przejechać się” na karcie kredytowej.

W ramach cyklu na kanałach społecznościowych banku ukażą się trzy odcinki ,,Szkoły jazdy z kartą kredytową”.

Więcej na temat aktualnej oferty kart kredytowych Banku BNP Paribas znajdziesz TUTAJ.

[1] Badanie ilościowe dot. kart kredytowych wykonane na platformie Omnisurv by IQS w grudniu 2024 r. Próba ogólnopolska N=500; wiek: 18-30;

ŹRÓDŁOBNP Paribas Bank Polska