Co czwarta firma inwestuje w innowacje przy wsparciu Unii Europejskiej

Jak wynika z raportu EFL „Innowacje w MŚP. Pod lupą”, polscy przedsiębiorcy finansują inwestycje w innowacje przede wszystkim ze środków własnych (94%), a co czwarta firma skorzystała w tym celu z dotacji unijnych. Ci, którzy nie zdecydowali się pójść w kierunku innowacyjności, tłumaczą to specyfiką branży (36%) lub brakiem środków finansowych (27%). A niestety w najnowszym rankingu innowacyjności „Global Innovation Index 2015” współtworzonym przez firmę konsultingową A.T. Kearney, Polska na 39 państw europejskich objętych badaniem zajęła odległą 31. pozycję.[1] Wyprzedzają nas właściwie wszyscy nasi sąsiedzi jak Czechy, Litwa, Słowacja czy nawet Bułgaria i Mołdawia.

– W przypadku małych i średnich firm, ich zarządzający decydują się na inwestycje w innowacyjne rozwiązania dopiero w momencie wystąpienia dwóch czynników. Po pierwsze, jeśli tego wymaga branża, w której działają, a innowacje stanowią istotny czynnik przewagi konkurencyjnej. Po drugie, gdy firma generuje spore zyski i może finansowo pozwolić sobie na taki projekt. Z uwagi na duże ryzyko, wciąż bardzo mało przedsiębiorców decyduje się skorzystać z zewnętrznego finansowania. A to niestety stanowi czynnik hamujący rozwój innowacyjności w Polsce. Potwierdza to „Global Innovation Index 2015”, w którym znajdujemy się w ogonie Europy, a w skali międzynarodowej zanotowaliśmy minimalny spadek w porównaniu do 2014 roku – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Środki własne, potem dotacje unijne…

Z badania „Innowacje w MŚP. Pod lupą”, które obejmuje mikro, małe i średnie firmy, wynika, że niemal wszystkie podmioty (94%) angażują w innowacje własne środki. Tylko nieliczne MŚP sięgają po środki zewnętrzne. Najbardziej popularne są dotacje unijne, z których skorzystała co czwarta badana firma. Najczęściej po fundusze z Unii Europejskiej sięgają firmy średnie oraz te, które prowadzą działalność eksportową.

Z kredytu przy realizacji innowacyjnego projektu skorzystało 14,5% przedsiębiorców, a z leasingu 8%. Z tego ostatniego rozwiązania skorzystała między innymi Lightweight Technology S.A., firma z branży meblowej. – Przez finansowanie działalności innowacyjnej środkami zewnętrznymi rozumiem leasing. Powiedzmy 50/50. Leasing nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o finansowanie nowych inwestycji choćby z powodu rozliczeń. Bowiem sto procent odsetek jest rozliczane, co jest bardzo opłacalne podatkowo. Tylko, że tę wiedzę też trzeba mieć. Są firmy, które jej nie mają i w 100 proc. finansują inwestycje ze swoich własnych zasobów – mówi Tomasz Matusiak, członek Zarządu Lightweight Technology S.A.

Idzie lepsze. Dzięki dotacjom UE?

Blisko jedna czwarta firm, które wzięły udział w badaniu, zadeklarowała, że w kolejnym roku zamierza skorzystać ze środków UE. Co warto podkreślić, aż 91% z nich twierdzi, że za uzyskane pieniądze dokona inwestycji o charakterze innowacyjnym. Najwięk­sza grupa (46%) planuje niewielkie przedsięwzięcia do 1 mln zł. Szacowany udział środków własnych w finansowaniu tych inwestycji jest poniżej 54%.

Na co w szczególności pójdą dotacje unijne? Najczęściej będą inwestowane w maszyny i urządzenia – tak twierdzi niemal połowa ankietowanych (48%). Jedna trzecia firm wyda je na oprogramowanie IT oraz nowe technologie wytwarzania. Niestety, na prace B+R zamierza ponieść nakłady jedynie 4%. badanych. – Oznacza to, że spora grupa zarządzających podmiotami z MŚP może się rozczarować, bo polski rząd zamierza przeznaczać środki bezzwrotne głównie na działalność badawczą, a nie na proste zakupy maszyn i urządzeń do produkcji – podkreśla Radosław Kuczyński z EFL.

Badanie „Innowacje w MŚP. Pod lupą” zostało zrealizowane przez instytut Keralla Research dla EFL w dniach 15.06 – 2.07.2015. Respondentami były osoby decyzyjne i odpowiedzialne za rozwój firmy. Ankiety zostały zrealizowane metodą CATI na próbie 500 respondentów.

Raport dostępny jest pod adresem: http://media.efl.pl/reports/16870

[1] Źródło: https://www.globalinnovationindex.org/userfiles/file/reportpdf/GII-2015-v5.pdf

źródło: EFL