Przeciętna polska rodzina płaci 8 rachunków miesięcznie[1]. Jak obliczyli eksperci portalu bm.pl, osoby odpowiadające za rozliczenia mogą poświęcać nawet kilka dni w roku na płatności – wszystko zależy od tego jaką formę płacenia wybiorą – przekaz pocztowy, przelew elektroniczny czy rozliczanie w kasie danego odbiorcy.
– Badania pokazują, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe płaci 8 rachunków miesięcznie. Nawet przy najbardziej optymistycznym założeniu, że Polak płaci rachunki robiąc elektroniczne przelewy okazuje się, że zajmuje to nawet 8 godzin rocznie. W najbardziej pesymistycznym wariancie może okazać się, że poświęcamy na to nie tylko godziny, ale nawet całe dnie – mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.
Polskie sposoby na płacenie rachunków
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski, Polacy nadal są przywiązani do „papierowego pieniądza”– okazuje się, że 81,8 proc. transakcji detalicznych w Polsce to właśnie płatności gotówką[2]. Oznacza to, że znaczna większość z nas również rachunki reguluje płacąc „w okienku”.
Najbardziej czasochłonnym sposobem na opłacenie czynszu, gazu etc. jest płatność w kasie danej firmy – opłacając rachunki w kasie nie płacimy za to żadnych prowizji. Wadą jest czas, jaki musimy poświęcić na ten cel – nawet przy optymistycznym założeniu, że każdą z faktur opłacimy w 30 minut, rocznie zajmie to nam 2 dni!
Drugim sposobem, nieco łatwiejszym, jest dokonanie przelewu na poczcie, w punktach kasowych czy bezpośrednio w banku. Tam można opłacić wszystkie rachunki, jednak należy pamiętać, że takie usługi są dodatkowo płatne. Na pewno pochłania to mniej czasu niż w przypadku pierwszego sposobu. Można uznać, że razem z wypełnieniem blankietów, miesięcznie poświęcamy na to około godziny, co rocznie daje wartość 12 h.
Jak się okazuje, nawet w przypadku przelewów elektronicznych, przeciętna osoba płacąca 8 rachunków miesięcznie poświęci na dokonywanie opłat, jeden roboczy dzień rocznie (8 godzin)! Oczywiście zakładając, że zrobienie jednego przelewu zajmuje około 5 minut.
– Jest jeszcze ostatni, najnowszy sposób płacenia rachunków – korzystanie z robotów finansowych, które automatycznie pobierają informacje o wysokości faktur, nawet tych zmiennych, jak np. za telefon, czy media. W zależności od wariantu przelew zostanie zrealizowany automatycznie lub użytkownik zleci go ze swojego konta jednym kliknięciem, bez potrzeby wypełniania formularza – mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.
Jak działa robot finansowy?
Robot finansowy bm.pl wysyła użytkownikowi powiadomienie o zbliżającej się płatności, którą będzie on mógł zrealizować ze swojego konta jednym kliknięciem. W najwygodniejszym, w pełni automatycznym wariancie, bm.pl wyśle jedynie informację o wysokości przelewu, dając możliwość zatrzymania go.
[1] http://www2.krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2015/Tak-placa-Polacy–srednie-rachunki—920-zl–srednie-dlugi—3-435-zl
[2] Zwyczaje płatnicze Polaków, (opr. Tomasz Koźliński, Warszawa, maj 2013,)
Źródło: bm.pl