Co zrobić, gdy na wakacjach stracimy dowód osobisty?

Wakacje coraz bliżej. Atmosfera gorącego lata, zatłoczone kurorty i pełne plaże sprzyjają zarówno naszej nieuwadze, jak i złodziejom. W takich warunkach łatwo o kradzież dowodu osobistego i wykorzystanie naszych danych osobowych w celu wyłudzenia kredytu. Szczególnie w tym okresie powinniśmy więc dbać o bezpieczeństwo naszych dokumentów.

Słońce, woda, plaża, pakowanie walizek – o tym najczęściej myślimy przed urlopem. Nie bierzemy pod uwagę, że to właśnie nasz dowód może stać się łupem przestępcy. Rzadko kto jest na tyle przezorny, by jeszcze przed wyjazdem zabezpieczyć swój dokument tożsamości. Tymczasem ryzyko kradzieży dowodu osobistego to realne zagrożenie.

Jak się przed nim chronić?

Dzięki nowej, bezpłatnej usłudze zastrzegania dowodu osobistego można bardzo szybko, jednym kliknięciem, wyłączyć z obiegu utracony dokument. Wystarczy wcześniej założyć bezpłatne konto
w portalu bik.pl.

Informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Zostaje ona przekazana do ogólnokrajowego systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W trybie on-line wszystkie polskie banki oraz pozostałe podmioty np. operatorzy telefonii komórkowej, Poczta Polska, zostają powiadomione o wyłączeniu dokumentu z obiegu. Dzięki temu osoba niepowołana nie będzie mogła posłużyć się naszym dowodem w celu wyłudzenia kredytu, czy zaciągnięcia innych zobowiązań.

Zastrzeganie dowodu osobistego za pośrednictwem portalu bik.pl – krok po kroku

Zastrzeganie w portalu BIK

Dodatkowo, BIK przygotował specjalny alert, który działa jak sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane. Specjalny alert przesłany za pomocą maila i SMS-a powiadamia nas za każdym razem, gdy w BIK pojawi się pytanie o naszą historię kredytową. Jeśli sami nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko. Dzięki informacji z BIK i podjęciu właściwych działań mamy szansę szybko zareagować na niepokojące sygnały.

Czy warto działać prewencyjnie?

Odpowiedź nasuwa się sama. Tylko w I kwartale 2015 roku udaremniono 1877 prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości ponad 67 mln złotych*. Wyłudzeń udało się uniknąć, gdyż skradzione dokumenty zostały wyłączone z obiegu i trafiły do systemu Dokumenty Zastrzeżone, do których mają dostęp wszystkie banki i wiele instytucji. Dlatego tak ważna jest niezwłoczna reakcja.

W wakacyjnym poradniku BIK podpowiadamy, jak postąpić w przypadku zgubienia bądź kradzieży dowodu osobistego.

* Raport o dokumentach „infoDOK” – I kwartał 2015.

źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A.