Deutsche Bank zaprasza na koncert online inaugurujący sezon 2015/2016 Filharmoników Berlińskich

28 sierpnia 2015 roku miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli możliwość bezpłatnie, w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem strony www.db.com, uczestniczyć w inauguracji sezonu artystycznego 2015/2016 Filharmoników Berlińskich, jednej z najlepszych orkiestr w historii muzyki poważnej. Uczestnictwo online w koncercie jest możliwe dzięki specjalnej platformie internetowej – Digital Concert Hall. Ten innowacyjny w świecie muzyki projekt filharmonii cyfrowej jest efektem współpracy Filharmonii Berlińskiej i Grupy Deutsche Bank – wyłącznego mecenasa Orkiestry od 2002 r.

Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2015/2016 Filharmoników Berlińskich odbędzie się 28 sierpnia o godz. 19.00 w Filharmonii Berlińskiej. Orkiestra pod batutą Sir Simona Rattle wykona Wariacje Benjamina Brittena na temat Franka Bridge’a i 4 Symfonię c-moll Dymitra Szostakowicza.

Uczestnictwo w światowej inauguracji nowego sezonu po raz kolejny możliwe jest za pośrednictwem globalnej strony Deutsche Bank: www.db.com. Aby obejrzeć transmisję koncertu na żywo w Internecie, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej Deutsche Bank – mecenasa Orkiestry – www.db.com. W tym roku po raz kolejny będzie można wysłuchać koncertu również na iPadzie i iPhonie. Liczba „wirtualnych wejściówek” na koncert inaugurujący sezon Filharmoników Berlińskich jest ograniczona.

Pierwsza na świecie cyfrowa filharmonia Digital Concert Hall, która powstała w 2009 r., jest efektem współpracy Filharmonii Berlińskiej i Grupy Deutsche Bank, głównego mecenasa Orkiestry. W każdym sezonie artystycznym za pośrednictwem platformy internetowej sympatycy muzyki klasycznej z całego świata mogą wysłuchać na żywo ponad 30 wykonań Filharmoników Berlińskich oraz ich gości – uznanych dyrygentów oraz solistów. Na platformie Digital Concert Hall można również wysłuchać ponad 180 zarejestrowanych archiwalnych koncertów. Nagrania z danego sezonu artystycznego są dostępne już parę dni po koncercie. Ponadto osoby zarejestrowane na platformie Digital Concert Hall mogą otrzymać bilety ze specjalną zniżką i wygrać upominki związane z działalnością Orkiestry. Można też przyglądać się pracy Orkiestry i wysłuchać krótkich wywiadów z muzykami i pracownikami innych działów Filharmonii. Pracom nad projektem Digital Concert Hall przyświecała idea stworzenia możliwości odbioru muzyki na żywo szerszemu gronu publiczności.

Polskę Filharmonicy Berlińscy odwiedzili ostatnio 12 listopada 2014 roku z okazji koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas którego wykonali Stabat Mater Karola Szymanowskiego i IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.  Wcześniej Muzycy gościli w Polsce 26 września 2009 r. kiedy to, również w Filharmonii Narodowej, wykonali II Symfonię D-dur op.36 Ludwiga van Beethovena oraz IV Symfonię c-moll op.43 Dymitra Szostakowicza. Mecenasem obu tych wydarzeń był Deutsche Bank.

W ramach współpracy Filharmonii Berlińskiej z Grupą Deutsche Bank od 2002 r. realizowany jest również, wielokrotnie nagradzany, program edukacyjny, który wprowadza w świat muzyki klasycznej młodzież z różnych środowisk społecznych i kulturowych. Młodzi ludzie uczestniczą w warsztatach tanecznych i muzycznych, przygotowują własne przedstawienia, które później prezentują szerszej widowni. Dzięki zaangażowaniu muzyków rozwijają swoją kreatywność i umiejętność współpracy w zespole.

Grupa Deutsche Bank na rzecz kultury

W 2015 roku współpraca pomiędzy Grupą Deutsche Bank i Filharmonią Berlińską została przedłużona na kolejne pięć lat, aż do roku 2020. Wspólne inicjatywy obu instytucji, takie jak cyfrowa filharmonia Digital Concert Hall i program edukacyjny dla młodych ludzi pozwalają popularyzować muzykę klasyczną.

Grupa Deutsche Bank od wielu lat angażuje się w różnorodne inicjatywy społeczne, naukowe i kulturalne kierując się zasadą “Giving more than just money”. W ramach międzynarodowych struktur Banku działa Fundacja Deutsche Bank finansująca projekty kulturalne na całym świecie. Deutsche Bank posiada w swoich zbiorach jedną z największych na świecie kolekcji sztuki współczesnej, zgromadzonych przez jedną firmę (ponad 53 000 eksponatów).

W Polsce Deutsche Bank Polska wspiera wiele wydarzeń z zakresu kultury. Jest partnerem unikatowych projektów muzycznych, a także inicjatorem cyklu koncertów Deutsche Bank Invites z udziałem wybitnych artystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

źródło: Deutsche Bank