Dolar australijski i nowozelandzki w Rkantor.com

13 nowych crossów walutowych z AUD i NZD od dziś jest już dostępnych w ofercie Rkantor.com. Poza wymianą można też zlecać przelewy w tych walutach do ponad 200 państw na świecie. Opłata za taki przelew jest stała i niezależna od wysokości przesyłanej kwoty – max. 15 zł.

Dolar australijski to jedna z pięciu światowych walut, w których przeprowadza się najwięcej transakcji na rynku walutowym.

Tabela pochodzi z raportu Rkantor.com „Wymiana walut i przelewy online”.

Natomiast para AUD/USD znalazła się na czwartym miejscu w zestawieniu par walutowych, które mają największy udział w transakcjach walutowych na świecie wg BIS – wartość tej wymiany to 266 mld USD.

Gospodarka australijska opiera się na surowcach naturalnych – w pierwszej trójce towarów eksportowych znajduje się ruda żelaza, węgiel kamienny i gaz ziemny. To powód, dla którego dolara australijskiego zalicza się do tzw. walut surowcowych, czyli takich, których ceny zależą nie tylko od wydarzeń na rynku walutowym i decyzji politycznych, lecz także cen kluczowych dla tego kraju surowców.

Dolar nowozelandzki w Rkantor.com

Dolar nowozelandzki (NZD) także należy do tzw. koszyka walut surowcowych. Jego cena jest skorelowana z… ceną mleka w proszku. Powód? Nowa Zelandia należy do największych na świecie producentów i eksporterów produktów nabiałowych, a wśród nich dużą część stanowi zagęszczone słodzone mleko w proszku i śmietana.

Handel Polski z Australią i Nową Zelandią szybko się rozwija – wg danych Ministerstwa Rozwoju dynamika wzrostu w okresie styczeń – maj 2016 to 90,7% w przypadku Australii i 259,8% w przypadku Nowej Zelandii (r/r). Oferta Rkantor.com to zatem doskonała propozycja dla polskich firm, które prowadzą wymianę handlową z tymi krajami.

ŹRÓDŁOrkantor.com