Filmowa historia obrazu „Bitwa pod piramidami” Wojciecha Kossaka

Bank Pekao przez dziesięciolecia gromadził dzieła sztuki, które udostępnia odbiorcom w swojej wirtualnej Galerii Sztuki oraz podczas stacjonarnych wystaw. Co więcej, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, produkuje filmy o wybitnych polskich artystach i ich pracach. „Okiem liryka” to najnowsza produkcja, która przedstawia historię monumentalnego obrazu autorstwa Wojciecha Kossaka z 1900 roku pt. „Bitwa pod piramidami”.

Wojciech Kossak był przedstawicielem polskiego malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Ukazana w filmie „Okiem liryka” panorama pt. „Bitwa pod piramidami” była, po „Bitwie pod Racławicami” oraz „Panoramie Berezyńskiej”, trzecim dziełem tego typu. Obraz przedstawia wydarzenia historyczne, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie w latach 1798-1801. Wspólna produkcja Banku Pekao oraz warszawskiej ASP przybliża historię powstania tego malowidła, którego fragment znajduje się w zbiorach banku.

– Obraz „Bitwa pod piramidami” kryje w sobie niezwykłą historię, która z pewnością zaciekawi wielu widzów. Bank Pekao jest posiadaczem jednego z fragmentów tego wyjątkowego dzieła. Nasz obraz był eksponowany na wystawie „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie wiosną ubiegłego roku. Jego walory artystyczne i niezwykła opowieść za nim stojąca skłoniły nas do podjęcia dalszych kroków w celu popularyzacji tego dzieła. Postanowiliśmy bowiem zrealizować film poświęcony jego historii. W ten sposób chcemy przybliżyć i dzielić się z szerokim gronem odbiorców naszym zbiorem dzieł sztuki – mówi Marta Szygenda, dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Film o dziele Wojciecha Kossaka jest kolejnym materiałem, którego celem jest popularyzacja sztuki przez Pekao. Poza wspomnianą produkcją, bank zrealizował również filmy o pracach Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera oraz Franciszka Maśluszczaka. Wszystkie powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Bank Pekao pełni funkcję mecenasa sztuki, posiadając w swojej kolekcji prawie 1000 dzieł oraz angażując się w szereg inicjatyw kulturalnych. W wirtualnej Galerii Sztuki Pekao są dostępne obrazy wybitnych polskich artystów, m.in.: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera czy Zygmunta Waliszewskiego. Zbiór bankowej kolekcji zawiera również rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX i XX wieku. W 2023 roku bank zorganizował stacjonarną wystawę swoich dzieł w Pałacu Czapskich w Warszawie, jak również plenerowe wernisaże w dziewięciu polskich miastach.

Exit mobile version