Gdzie obecnie opłaca się oszczędzać? Kwietniowy ranking kont oszczędnościowych

Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przygotowali kwietniowy ranking najlepszych kont oszczędnościowych. Sprawdź, gdzie obecnie opłaca się ulokować swoje środki finansowe.

W ubiegłym tygodniu decyzją Rady Polityki Pieniężnej poziom stóp procentowych został utrzymany na dotychczasowym niskim poziomie. Na nieszczęście osób oszczędzających decyzja ta oznaczała utrzymanie niskiego oprocentowania wszystkich produktów służących do pomnażania pieniędzy.

Dlaczego konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe łączą możliwość efektywnego pomnażania pieniędzy z pełnym dostępem do środków na nich zgromadzonych. Z punktu widzenia klienta takie połączenie sprawia, że rachunki te należą do jednych z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych do gromadzenia nadwyżek finansowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że środki ulokowane na kontach oszczędnościowych podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości kwoty 100 tys. euro. – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

Kto oferuje najlepsze konto oszczędnościowe na kwotę 5 tys. zł?

Parametry, jakie zostały wybrane do stworzenia poniższego rankingu, wytypowali w drodze ankiety użytkownicy platformy Fast50Club.

Najlepsze konta oszczędnościowe na kwotę 5 tys. złotych
Bank Nazwa oferty Oprocentowanie Maksymalna kwota wpłaty Wymagane konto
Bank Pocztowy Pocztowe Konto 500+ 4,00% 5 000 zł nie
Orange Finanse Konto oszczędnościowe 3,50% 10 000 zł tak
BOŚ Konto oszczędnościowe EKOprofit 3,25% 50 000 zł tak
Idea Bank Konto Zośka 3,00% 100 000 zł tak
Idea Bank Konto Zyskowne (aktywny klient) 2,80% 10 000 zł tak
Bank BPH Pracowite Konto Oszczędnościowe (dla posiadaczy konta Maksymalnego) 2,75% 50 000 zł  tak
Bank Millennium Konto oszczędnościowe na nowe środki 2,70% 100 000 zł tak
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepsze konto oszczędnościowe obecnie znajdziemy w Banku Pocztowym, gdzie rachunek „Pocztowe Konto 500+” jest przeznaczony dla osób otrzymujących świadczenie z programu Rodzina 500+. Oprocentowanie tego instrumentu wynosi 4 proc. w skali roku, a maksymalna kwota jaką można na nim ulokować to 5 tys. zł.

Drugie miejsce w rankingu zajęło Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,50 proc. w skali roku dostępne w Orange Finanse. Aby móc się nim cieszyć konieczne jest założenie w tej instytucji rachunku osobistego. Maksymalna kwota podlegająca promocyjnemu oprocentowaniu wynosi 10 tys. zł.

Ostatnie miejsce na podium zajął BOŚ Bank za swoim Kontem Oszczędnościowym EKOProfit oprocentowanym na 3,25 proc. w skali roku, na którym można ulokować kwotę 50 tys. zł. Niestety, aby móc skorzystać z tego rozwiązania należy posiadać w BOŚ Banku konto osobiste z aktywną kartą debetową, a ponadto wspomniany ROR powinien być zasilany kwotą min. 1 tys. zł.

Miejsca tuż za pierwszą trójką zajęły konta oszczędnościowe oferowane przez Bank Millennium, Bank BPH oraz Idea Bank. Oprocentowania tych rachunków zawiera się w przedziale od 2,70 proc. do 3 proc. w skali roku. Niestety, wszystkie one wymagają od klienta otwarcia ROR.

Najlepsze konta oszczędnościowe są oprocentowane powyżej 3 proc. w skali roku, co jest wartością nad wyraz atrakcyjną na tle całego rynku. Średnie oprocentowanie takich produktów nie przekracza bowiem poziomu 1,48 proc. Tym samym, doskonale widać, że dzięki wyszukiwaniu tzw. rynkowych prymusów można znacząco zwiększyć efektywność swojego oszczędzania. – mówi Jacek Kasperczyk, autor rankingu.

Źródło: Comperia.pl