Gra edukacyjna w aplikacji PeoPay KIDS – Bank Pekao wspiera dzieci i rodziców w odkrywaniu świata finansów

Eksperci Banku Pekao opublikowali nowy raport dotyczący poziomu edukacji finansowej dzieci w Polsce. Wyniki są optymistyczne – 58% dzieci posiada wiedzę o finansach, a 56% potrafi zarządzać swoim budżetem. Aż 59% ankietowanych rodziców wskazało, że ważną rolę w takiej edukacji powinien odgrywać sektor bankowy. W odpowiedzi na potrzeby najmłodszych klientów i ich rodziców Pekao wdraża w aplikacji PeoPay KIDS moduł edukacyjny. Angażująca grywalizacja wesprze dzieci w odkrywaniu i zrozumieniu skomplikowanego świata finansów, nauczy oszczędzania i zarządzania wydatkami.

Zarządzanie finansami oraz umiejętność oszczędzania to kompetencje, które zdaniem Banku Pekao S.A. warto rozwijać od najmłodszych lat. Aby lepiej zrozumieć potrzeby dzieci oraz ich rodziców w tym obszarze, Pekao przeprowadziło badanie, w którym respondenci zostali zapytani o kwestie związane z edukacją finansową.

W przeprowadzonym przez bank badaniu wzięli udział rodzice i ich dzieci w wieku 9-13 lat oraz opiekunowie dzieci w wieku 6-8 lat. Pytania zawarte w ankiecie dotyczyły edukacji finansowej oraz takich jej aspektów jak: źródła pozyskiwania wiedzy, motywacje do przekazywania dzieciom kompetencji w tym obszarze oraz zastosowania rozwiązań bankowych przez najmłodszych.

Badanie ujawniło, że 88% rodziców uważa przekazywanie dzieciom wiedzy i umiejętności finansowych za istotne, głównie ze względu na możliwość nauczenia najmłodszych samodzielnego zarządzania finansami, oszczędzania oraz kontrolowania wydatków. Za najważniejsze źródła wiedzy w tym zakresie rodzice uważają siebie samych. Jednocześnie zauważają pozytywną rolę banków w edukacji finansowej najmłodszych, także kwestii uświadamiania młodym niebezpieczeństw mogących spotkać ich w tym obszarze.

Ponad połowa rodziców pozytywnie ocenia obecny poziom kompetencji finansowych swoich dzieci – 58% ankietowanych potwierdza posiadanie przez swoje pociechy wiedzy finansowej, a 56% jest zdania, że potrafią one zarządzać własnym budżetem.

– Wyniki przeprowadzonych przez nas badań budzą optymizm pokazując otwartość dzieci i ich rodziców na edukację finansową. Wskazują też na dużą rolę, jaką może tu odegrać bank. Mamy nadzieję, że nasze produkty oraz liczne inicjatywy lokalne w szkołach oraz nowa grywalizacja w samej aplikacji bankowej PeoPay Kids będą dla najmłodszych realnym wsparciem oraz źródłem wiedzy na temat oszczędzania i zarządzania własnym portfelem. Chcemy, aby nasze obecne i przyszłe działania wpłynęły na poziom wiedzy i kompetencji najmłodszych oraz stały się realnym wsparciem dla ich rodziców – mówi Remigiusz Hołdysdyrektor Departamentu Bankowości Codziennej i Produktów Oszczędnościowych w Banku Pekao S.A.

Jak podkreślają autorzy raportu Pekao, sektor bankowy ma coraz większą rolę w edukacji najmłodszych. Okazuje się, że rodzice, których dzieci korzystają z konta bankowego, w większości uważają, że posiadanie konta ma, dobry wpływ na dzieci – uczy je oszczędzania, zarządzania pieniędzmi i kontroli wydatków. Z obserwacji rodziców wynika, że dzieci lepiej radzą sobie z finansami od czasu, kiedy mają konto w banku (64% odpowiedzi). Rodzice zwracają także uwagę na wzrost poziomu samodzielności najmłodszych w obszarze finansów.

Dodatkowo, rodzice doceniają możliwość wglądu w finanse swoich dzieci, którą zyskują dzięki założeniu im konta bankowego. Aż 91% opiekunów przyznaje, że kontrolują regularnie saldo konta dziecka i najczęściej wykorzystują do tego aplikację mobilną banku. Monitorowanie wydatków najmłodszych jest przez rodziców uznawane za ważny element dbania o dobro swoich pociech. Jedynie mniej niż co dziesiąty rodzic wcale nie kontroluje wydatków dziecka.

Przeprowadzone badanie pozwoliło także poznać poziom ucyfrowienia najmłodszych oraz ich nawyki w tym obszarze. Dane pokazują, że aż 89% dzieci posiada własnego smartfona i korzysta z niego głównie w celach rozrywkowych, z których najbardziej powszechnym jest używanie go do gier. Dodatkowo, 23% dzieci ma na swoim smartfonie zainstalowaną aplikację bankową (to 54% dzieci posiadających konto bankowe). Najmłodsi wykorzystują ją głównie do sprawdzania stanu konta, oszczędzania, sprawdzania historii transakcji oraz dokonywania płatności BLIK. Badanie pokazało, że Pekao znajduje się w czołówce banków najczęściej wybieranych przez rodziców w celu ucyfrowienia finansów swoich dzieci.

Moduł edukacyjny w aplikacji PeoPay KIDS

Pekao chce uczyć i odgrywać ważną rolę w budowaniu świadomości finansowej dzieci. Dlatego wdraża w aplikacji PeoPay KIDS nową funkcjonalność – grę edukacyjną, która pozwala w angażujący i atrakcyjny sposób wprowadzić najmłodszych w świat finansów. Niezapomniana przygoda dla dziecka potrwa aż 10 sezonów, które będziemy udostępniać stopniowo w aplikacji. Na początek bank udostępnia pierwsze trzy sezony. W trakcie gry dziecko będzie zdobywać wiedzę o finansach, rozwiązując quizy, odpowiadając na pytania i wykonując ciekawe zadania.

– Rozmowy z dziećmi o finansach nie należą do najłatwiejszych. Wymagają od rodziców sporego doświadczenia, które by pozwoliło przekazać tę wiedzę w sposób prosty i zrozumiały. Jednocześnie dorośli są świadomi, że odpowiednia edukacja finansowa jest istotnym elementem przygotowania dziecka do dorosłości. Dlatego coraz częściej rodzice szukają narzędzi, a my staramy się im w tym zadaniu pomóc. Wiemy, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego w naszym module edukacyjnym w atrakcyjny i interaktywny sposób wspieramy odkrywanie świata finansów przez dzieci, pod niezbędną kontrolą rodziców. Poprzez nowe wdrożenie gry edukacyjnej w bankowości mobilnej dla dzieci PeoPay KIDS chcemy na masową skalę edukować dzieci ze świata finansów, oszczędzania oraz zarządzania wydatkami – mówi Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Kanałów Zdalnych w Banku Pekao S.A.

Promocje dla najmłodszych

Z okazji Dnia Dziecka Bank Pekao przygotował atrakcyjne promocje. Pierwsza z nich – Rodzice polecają Konto Przekorzystne dzieciom – pozwala zyskać aż 200 zł za otworzenie Pakietu PeoPay KIDS, w skład którego wchodzi Konto Przekorzystne, konto oszczędnościowe Mój Skarb, aplikacja mobilna PeoPay KIDS i karta Mastercard PeoPay KIDS. Warunkami koniecznymi do spełnienia jest zalogowanie się do aplikacji PeoPay KIDS i wykonanie min. 3 transakcji kartą Mastercard PeoPay KIDS lub BLIK do 31 lipca 2023 r. Promocja dostępna jest do 2 lipca br.

Dodatkowo, otwierając nowe konto oszczędnościowe Mój Skarb, dzieci mogą cieszyć się promocyjnym oprocentowaniem aż 7 proc. w skali roku przez 6 miesięcy do kwoty 5000 zł. Z tej promocji mogą skorzystać do 16 sierpnia br. Szczegółowe informacje dostępne są na www.pekao.com.pl/peopaykids.

ŹRÓDŁOBank Pekao S.A.