Gwarancje BGK wspierają przedsiębiorców w czasie kryzysu

Z najnowszego badania Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że firmy, które skorzystały z udzielanej przez BGK gwarancji Biznesmax osiągają lepsze wyniki niż przeciętne przedsiębiorstwo z sektora MŚP. Beneficjenci gwarancji Biznesmax niemal pięciokrotnie częściej niż ogół MŚP deklarują, że w ciągu roku przed badaniem rozwinęli eksport, poprawili swoją sytuację finansową oraz zwiększali zatrudnienie, a czterokrotnie częściej wskazują na poprawę swojej sytuacji rynkowej.

Program gwarancji Biznesmax to wsparcie dla polskich firm z sektora MŚP. Pomaga przedsiębiorcom finansować inwestycje w rozwój. Gwarancje zabezpieczają spłatę kredytu w banku kredytującym, dzięki czemu kredyt może być udzielony na lepszych warunkach niż rynkowe. Przedsiębiorca może też otrzymać dopłatę do oprocentowana kredytu objętego gwarancją. Jak wynika z raportu „Efekty programu gwarancji Biznesmax z dotacją raport z badania 2022”, firmy które skorzystały z tego wsparcia znacznie częściej niż ogół MŚP doświadczały poprawy sytuacji finansowej i umacniały pozycję rynkową.
Ponad 40 proc. firm, które skorzystały z gwarancji Biznesmax przyznaje, że bez tego wsparcia nie uzyskałoby kredytu lub uzyskałoby go na gorszych warunkach. To wynik o 5 pp. wyższy niż w poprzedniej edycji badania.
Spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią oraz wojną w Ukrainie sprawia, że warunki do inwestowania są coraz trudniejsze. W okresach trudności gospodarczych rozwiązania takie jak gwarancja Biznesmax są szczególnie ważne dla rozwoju gospodarki. Dzięki zabezpieczeniu jakie dają gwarancje, przedsiębiorcy mogą realizować inwestycje, których bez wsparcia BGK nie byliby w stanie przeprowadzić ze względu na utrudniony dostęp do kapitału – mówi Mateusz Walewski, dyrektor Departamentu Badań i Analiz BGK.

Rozwiązanie, które wspiera innowacyjność

Przedsiębiorcy korzystający z gwarancji Biznesmax inwestowali czterokrotnie częściej niż przeciętna firma z sektora MŚP. Inwestycje te dziewięciokrotnie częściej miały charakter innowacyjny. Co trzecia inwestycja zrealizowana przez beneficjentów gwarancji Biznesmax miała w ich ocenie pozytywny wpływ na środowisko.
Blisko 80 proc. przedsiębiorców, którzy skorzystali z gwarancji Biznesmax, w ciągu 12 miesięcy przed badaniem BGK zrealizowało lub rozpoczęło realizację inwestycji. Ponad 1/3 badanych firm we wskazanym okresie zwiększyła zatrudnienie, w połowie przypadków było to możliwe właśnie dzięki gwarancji.
Program gwarancji Biznesmax działa od końca 2017 roku. Od tego czasu gwarancje Biznesmax pomogły zabezpieczyć kredyty o wartości 6,1 mld złotych. Z tego wsparcia skorzystało blisko 1,5 tys. przedsiębiorstw. Dzięki programowi, polskie firmy mogą inwestować i rozwijać innowacje nawet w czasie poważnych turbulencji gospodarczych – podsumowuje Mateusz Walewski.
Raport „Efekty programu gwarancji Biznesmax z dotacją raport z badania 2022” można pobrać ze strony internetowej BGK.
ŹRÓDŁOBGK