Jak wyglądała branża płatności biometrycznych w 2022 roku?

Branża płatności jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce. Jak wynika z ostatniego raportu cashless.pl sto największych firm z branży płatniczej miało prawie 7,6 mld zł obrotu, a ich przychody zwiększyły się o 10%. Jedną z gałęzi która zaczyna się coraz bardziej rozwijać są płatności biometryczne, które rok do roku odnotowują bardzo wyraźne wzrosty.

Rynek płatności to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów gospodarki. Jego domeną są innowacje. Te przejawiają się w coraz wygodniejszych i bezpieczniejszych płatnościach, które poprawiają komfort zakupów. Od kilku lat do najpopularniejszych form płacenia należą płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych i BLIK-iem w e-commerce. Jednak w ostatnich dwunastu miesiącach najbardziej dynamiczniej rozwijały się płatności biometryczne.

Płatności biometryczne na tle innych wyróżniają się tym, że do przeprowadzenia transakcji w sklepach stacjonarnych nie wymuszają na nas wyciągania telefonu z kieszeni, który później trzeba jeszcze odblokować i przyłożyć do terminala, lub szukać portfela w torebce, żeby wyciągnąć z niego kartę i również przyłożyć ją do czytnika NFC. Dzięki PayEye wystarczy spojrzeć na terminal i transakcja zostaje zatwierdzona szybko, wygodnie i bezpiecznie.

– Prace nad systemem PayEye rozpoczęliśmy pięć lat temu. Był to niezwykle skomplikowany proces, ale dzięki determinacji i wierze w nasz pomysł osiągnęliśmy sukces. W 2022 roku udało nam się wprowadzić na rynek eyePOS’a 2.0, czyli nasz drugi autorski terminal płatniczy pozwalający na płatności wykorzystujące fuzję biometrii oka i twarzy. Zainteresowanie rynku technologią PayEye przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Z jednej strony merchanci chcąc się wyróżnić na rynku bardzo chętnie zapisują się do naszego pilotażu, a z drugiej strony użytkownicy zaczynają coraz bardziej przekonywać się do naszego rozwiązania – komentuje Daniel Jarząb, prezes zarządu PayEye.

Polacy płacą spojrzeniem

Polska to pierwszy kraj na świecie, w którym można płacić za swoje zakupy jednym spojrzeniem, podczas którego identyfikowane są dwa wzorce biometryczne – oko i twarz. Początkowo ta usługa była dostępna tylko we Wrocławiu – PayEye, pochodzi ze stolicy Dolnego Śląska i tam w pierwszej kolejności fintech rozwijał swoją technologię. Jednak już jesienią ubiegłego roku z płatności biometrycznych mogli korzystać mieszkańcy Warszawy i Poznania.

– Początkowo z naszych terminali mogli korzystać tylko mieszkańcy Wrocławia. Stale zwiększaliśmy liczbę partnerów – sklepów, restauracji i innych punktów, w których można było płacić jednym spojrzeniem. Wszystko działo się w obrębie Wrocławia – miasta, z którego pochodzimy. Jesienią 2022 roku zaczęliśmy przechodzić do kolejnego etapu naszego pilotażu, gdzie zaczęliśmy wybierać partnerów, takich jak między innymi sieć Komputronik, z którymi przygotowujemy się do pełnego, komercyjnego wyjścia, które zaplanowane jest właśnie na drugą połowę 2023 roku. Wtedy będzie już dostępny nasz multifuncyjny terminal eyePOS 3, obsługujący wszystkie rodzaje transakcji, który dodatkowo będzie mógł być zintegrowany z systemami kasowymi dużych merchantów – mówi Daniel Jarząb.

W czerwcu, gdy na rynku debiutowały terminale eyePOS 2.0 były one dostępne w dwóch punktach sprzedaży. Rosnąca popularność tej formy płatności i silna ekspansja PayEye doprowadziły do tego, że na koniec grudnia terminale były już dostępne w 100 sklepach, restauracjach, kawiarniach i punktach sprzedaży w Polsce. Tu należy podkreślić, że jest to największa na świecie infrastruktura, na której można potwierdzać transakcje jednym spojrzeniem dzięki połączeniu biometrii oka i twarzy.

Dodatkowo PayEye podaje, że od czerwca do grudnia na ich terminalach eyePOS przeprowadzono ponad 14 tysięcy transakcji. Co również jest najlepszym wynikiem w historii płatności z zastosowaniem biometrii oka i twarzy.

– W porównaniu do pierwszej wersji naszej technologii PayEye 1.0, której pilotaż zakończyliśmy w maju 2022, w ostatnich sześciu miesiącach przebiliśmy wszystkie założone wcześniej wskaźniki porównując te same okresy. O 1029% zwiększyliśmy liczbę transakcji, o 111% ich wartość, a aż o 1870% zwiększyliśmy liczbę aktywnych użytkowników naszego ekosystemu – mówi Daniel Jarząb.

2023 rokiem płatności biometrycznych

– Nasza ekspansja poza rodzinny, wrocławski rynek, wywołała ogromne zainteresowanie u potencjalnych partnerów. Marki na całym świecie szukają wyróżników, innowacyjnych rozwiązań, którymi mogą przyciągnąć nowych klientów. My dajemy im tę możliwość od ręki. Płatność spojrzeniem to obecnie najnowocześniejszy oraz najbardziej entuzjastycznie przyjmowany system płatności na świecie – komentuje Daniel Jarząb. Już niebawem planujemy też wejść na zagraniczne rynki, m.in. USA czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dzisiaj nikt nie pyta, czy biometria stanie się kolejną metodą zatwierdzania płatności. Dzisiaj pytanie brzmi jak szybko wszyscy zaczniemy z niej korzystać. Intensywnie pracujemy również nad rozwojem terminala eyePOS 3, który docelowo będzie obsługiwać płatności biometryczne, zbliżeniowe i tradycyjnymi kartami z chipem. – dodaje Jarząb.

PayEye w najbliższych miesiącach wprowadzi na rynek terminale eyePOS 3. To pierwsze na świecie, multifunkcyjne terminale płatnicze obsługujące wszystkie rodzaje płatności: kartami płatniczymi, zbliżeniowe i biometryczne. Kolejną nowością będzie PayEye Zone. To specjalna strefa, w której użytkownicy i merchanci będą mogli się ze sobą komunikować wykorzystując ekosystem PayEye. W PayEye Zone użytkownicy mogą korzystać ze specjalnych promocji i rabatów. A merchanci mogą reklamować swoje produkty i usługi wśród użytkowników PayEye. Wszystko w ramach jednej aplikacji.

W 2023 roku z płatności wykorzystującej technologię PayEye skorzystamy także w sklepach internetowych, która dodatkowo pozwoli na szybkie płatności online, zarządzanie zakupami, tworzenie ulubionych list produktów i sklepów, śledzenie przesyłek oraz szybkich zwrotów.

Świetnym podsumowaniem 2022 roku dla wrocławskiego Startupu było uzyskanie jednego z najbardziej kluczowych certyfikatów biometrycznych na świecie, który potwierdził że transakcje  z technologią PayEye są całkowicie bezpieczne. Testy przeprowadzone przez akredytowane laboratorium,  przyznały firmie PayEye i jej technologii certyfikat FIDO Biometric Component Certification.

ŹRÓDŁOPayEye